CEV

Live prenosy a záznamy z Extraligy mužov a žien


Volejbal na dlani
Denné volejbalové výsledky

Live prenosy

Muži
2014 Chemes Humenné

2013 VT UNICEF BA
2012 Chemes Humenné
2011 VKP Bratislava
2010 Chemes Humenné
2009 VKP Bratislava
2008 Chemes Humenné
2007 Nové Mesto n. V.
2006 VKP Bratislava
2005 VK PU Prešov
2004 VKP Bratislava
2003 ŠK Matador Púchov
2002 ŠK Matador Púchov
2001 Petrochema Dubová
2000 ŠK Matador Púchov
1999 VKP Bratislava
1998 VKP Bratislava
1997 VKP Bratislava
1996 VKP Bratislava
1995 VKP Bratislava
1994 VKP Bratislava
1993 VKP Bratislava


Ženy
2014 Doprastav BA

2013 Slávia EU BA
2012 Doprastav BA
2011 Slávia UK EU BA
2010 Slávia UK BA
2009 Doprastav BA
2008 Slávia UK BA
2007 OMS Senica

2006 OMS Senica
2005 OMS SH Senica
2004 Slávia UK BA
2003 Slávia UK BA
2002 Slávia UK BA
2001 Slávia UK BA
2000 Slávia UK BA
1999 Slávia UK BA
1998 Slávia UK BA
1997 S.P.A.S.A. Žilina
1996 S.P.A.S.A. Žilina
1995 Slávia UK BA
1994 Slávia UK BA
1993 Slávia UK BA


Trio Slovákov prežíva vo Francúzsku divokú sezónu: Od zranení po odrátanie bodov

05. 03. 2015

Vytla?i?    Posla? e-mailom

Matej Paták v drese Beauvais.

Najvyššia francúzska súťaž Ligue A našim volejbalistom v poslednom čase nepraje. V ére samostatnosti si v nej zahralo 23 Slovákov. Najviac sa preslávil Peter Diviš, ktorý s AS Cannes v roku 1999 vyhral PVP, ale v ďalšej sezóne pykal za svoj dopingový prehrešok. Hlbokú brázdu v krajine vyoral Pavel Bartík, ktorý sa presadzoval v individuálnych rebríčkoch.

V tejto sezóne v súťaži pôsobia traja slovenskí reprezentanti. Pre oboch nahrávačov Martina Repáka a Branislava Skladaného sa pre zranenia klubová sezóna už predčasne skončila. Klub smečiara Mateja Patáka pre zmenu pred sebou tlačí balík údajných dlžôb, pre ktoré mu v tabuľke odrátali sedem bodov.

MATEJ PATÁK (Beauvais Oise Université Club)

Je to nespravodlivé!

Matej, už druhú sezónu pôsobíte v meste Beauvais, ktoré leží vyše hodiny cesty na sever od Paríža. Pred dvoma mesiacmi celým svetom otriasol teroristický útok na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo, ako to zasiahlo vás?
"Zhodou okolností sme sa siedmeho januára dopoludnia vracali z pohárového zápasu, ktorý sme večer predtým odohrali na juhu krajiny v Alés. Do Paríža sme cestovali vlakom, tam sme presadli do klubových mikrobusov. Správa o tragédii nás zachytila asi po dvadsiatich minútach na diaľnici. Mali sme aj šťastie. Krátko na to uzatvorili príjazdové cesty.“

Nemali ste z toho zimomriavky?
"Keď človek o takýchto teroristických činoch číta a nachádza od nich ďaleko, je to iné ako teraz. Nepríjemné bolo aj to, že dvaja útočníci sa v noci po útoku skrývali v našom departmente.“

V bežnom živote sa tieto udalosti s odstupom času prejavujú akým spôsobom?
"Na vlakovej stanici častejšie vidieť mužov so samopalmi, ktorých je viac i na letiskách. Ostražitosť a kontroly sú ešte silnejšie."

Vás nový rok zastihol v dvojnásobne nepríjemnej situácii. Pre údajné dlhy 230 000 eur vášmu klubu pôvodne odrátali v tabuľke deväť bodov a od ďalšej sezóny ho šupli do druhej ligy!
"Nový prezident nášho klubu sa odvolal. Nikto nevie, ako sa to mohlo stať, všetko je zahalené rúškom tajomstvo. Klub normálne fungoval, my hráči sme svoje výplaty pravidelne dostávali. Po vydokladovaní i prísľube pomoci mesta nám nakoniec v tabuľke odpočítali sedem bodov a z ligy by sme nemali vypadnúť.“

Podobné nervy ste zrejme počas kariéry ešte nezažili, nie?
"Nie, ale je to dobre, že to takto funguje, keď majú kluby dlhy. V bratislavskom Volley Teame to bolo iné, tam sme dlho  peniaze nevideli. Podstatné je, že aj po odrátaní siedmich bodov je Beauvais stále v hre o postup do osemčlenného play-off. Všetky tri posledné zápasy sme vyhrali za tri body a v štrnásťčlennej lige sme v tabuľke na ôsmej priečke. Pokiaľ by nám ich neodrátali, boli by sme štvrtí.“

Vyzerá to tak, že vo francúzskom play-off by sa predsa len mohol objaviť jeden Slovák...
"Do konca základnej časti zostáva odohrať ešte štyri kolá. Najbližšie doma privítame tretí Lyon. Ešte sa to vo vyrovnanej tabuľke môže zamiešať. Pre nás však už bude každý zápas play-off.“

V klube vám po sezóne končí zmluva. Cítite administratívny zásah do tabuľky ako veľkú nespravodlivosť?
„Tie body sme si my hráči vydreli. Nie je vôbec ľahké v tejto lige vyhrať dva sety, aby ste mali bod. A nám zobrali hneď sedem. Navyše tých deväť nám pôvodne odrátali tesne pred Vianocami, takže sme dostali ´pekný´ darček pod stromček. Už sa s tým nedá nič robiť, berieme to ako fakt. My hráči sme však urobili všetko, čo sme mali. Nezvládlo to vedenie klubu. Beauvais vždy vystupoval ako poriadny a seriózny klub. Ktovie, ako dlho sa to ťahalo. Bývalý prezident bol účtovník.“

Okrem postupu do play-off by ste si horkosť prebiehajúcej sezóny mohli osladiť vo Francúzskom pohári, v ktorom ste sa predrali do finále. Beauvais ho v roku 2008 už vyhral – aj so Slovákmi Martinom Benčičom a Petrom Janušekom v tíme.
"V semifinále sme vyradili 3:1 Paríž Volley, ktorý sme zdolali aj v lige. Paradoxne finále sa uskutoční v Paríži, narazíme v ňom na Tours.“

SLOVENSKÝ DEŇ V PARÍŽI

Dvadsiateteho prvého marca bude na parížskom štadióne pomenovanom po Pierrovi de Coubertinovi slovenský deň. Vo volejbalovom finále Francúzskeho pohára sa totiž predstavia najlepšie prvoligové i druholigové mužské a ženské tímy. Vrcholom bude večerný duel mužov Tours – Beauvais (Matej Paták) o 20.45 h. Pred ním o 17.30 h v ženskom finále Ligue A na seba narazia Cannes – Cannet (Michaela Abrhámová) a vo finále ženských klubov z nižšej súťaže sa stretnú Calais (Monika Šmitalová, Dominika Drobňáková) – Mougins. Bývalá hráčka Doprastavu Bratislava a Pezinka Šmitalová je navyše Matejova priateľka, takže bude mať o dôvod viac sa vytiahnuť.
 
LIGUE A PO 22. KOLE: 1. Cannes 52, 2. Paríž 46, 3. Lyon 45, 4. Tours 41, 5. Ajaccio 38, 6. Arago Sète 37, 7. Toulouse 37, 8. Beauvais (PATÁK) 34, 9. Chaumont (REPÁK) 33, 10. St. Nazaire 24, 11. Montpellier 21, 12. Narbonne 20, 13. Nantes Rezé (SKLADANÝ) 16, 14. Tourcoing 8.

BRANISLAV SKLADANÝ (Nantes Rezé)

Späť do reprezentácie

Branislav Skladaný.

Zdá sa, že pre Slovákov vo Francúzsku je zakliaty najmä klub Nantes Rezé. Vlani koncom januára si v jeho drese v ligovom zápase v St. Nazaire vážne zranil koleno reprezentačný smečiar Štefan Chrtiansky mladší, čo ho na rok postavilo do autu. Už dva týždne maróduje i jeho vtedajší spoluhráč Branislav Skladaný, ktorý po štáciach v Česku a v Nemecku pôsobí v Nantes Rezé druhú sezónu.

"Stalo sa mi to na tréningu, keď som si pri zásahu v poli na ľavej ruke pod hánkou zlomil malíček. Ruku mám až po zápästie v sadre, je to zranenie na dva mesiace. Klubová sezóna sa tak pre mňa skončila,“ vysvetľuje 31-ročný dvojnásobný účastník ME. "Mrzí ma, že sa mi to stalo v čase, keď hráme zle a bojujeme o záchranu. Pokiaľ vo zvyšných štyroch zápasoch nezískame aspoň šesť bodov, bude to s nami veľmi zlé a vypadneme spolu s Tourcoingom do druhej ligy,“ vysvetľuje.

Sadru mu zložia posledný marcový deň, o štyri dni na to sa končí základná časť. "Nie je to ľahká sezóna. Prvý raz v kariére bojujem s klubom o záchranu, ešte nikdy sa mi to nestalo. Chcem si však napraviť volejbalovú chuť, aj preto sa v máji zapojím do prípravy slovenskej reprezentácie,“ prezradil novinku hráč, ktorý naposledy reprezentoval vlani v januári v neúspešnej kvalifikácii MS 2014 v Poprade. V Nantes Rezé má zmluvu ešte na jednu sezónu. Pokiaľ sa však klub neudrží v najvyššej súťaži, bude mať voľné ruky.

MARTIN REPÁK (Chaumont):

Lopty sa ani nedotkol

Martin Repák.

Z aktuálneho slovenského tria v Ligue A pôsobí vo Francúzsku najdlhšie. O pár dní tridsaťštyriročný rodák z Revúcej v ňom zakotvil v roku 2009 a Chaumont je po Nantes-Rezé, Rennes a St. Nazaire jeho štvrtým pôsobiskom v tejto krajine. Paradoxne v jeho drese v tejto sezóne neodohral ani jeden majstrovský zápas!

"Žiaľ, hneď v úvode letnej prípravy som sa zranil. Druhý týždeň sme šli na sústredenie a na rannom tréningu mi ruplo v achilovke. Robili sme krátke šprinty dopredu okolo kužeľa a nazad, pri poslednom behu som chcel znova vyštartovať. Pocítil som však bolesť, akoby ma niekto poriadne kopol a už som bol na zemi. Hneď som tušil, že je veľmi zle. Na druhý deň ma operovali,“ vysvetľuje.

Po dlhoročnej nahrávačskej nadvláde Masného, Skladaného či Zaťka sa vlani bývalý juniorský reprezentant objavil znova v seniorskom tíme vo Svetovej lige. Netušil, čo na neho číha  nasledujúcej klubovej sezóne. "V týchto dňoch ma čaká kontrola po šiestich mesiacoch od operácie. Lekári mi zrejme povolia už i skákať a šprintovať. Mám vlastný tréningový program a chcem sa do toho dostať čo najrýchlejšie. Aj keď namiesto mňa angažovali srbského nahrávača Mihajla Mitiča, s rodinou sme zostali vo Francúzsku. V klube mi vyšli v ústrety. Pokiaľ budem schopný plného tréningového zaťaženia, tak začnem trénovať s áčkom. Doteraz som chodil na tréningy béčka,“ pokračuje. Počas dlhej kariéry v podstate nebol vážnejšie zranený. Teraz verí, že horšie veci ho už obídu.

Zdroj: Denník Šport, Pavol KubišNaspä?Technická podpora    Dizajn a programovanie: Millennium 000