1996 S.P.A.S.A. Žilina
1995 Slávia UK BA
1994 Slávia UK BA
1993 Slávia UK BA

Humenné zdolalo vo finále Prešov a po troch rokoch získalo Slovenský pohár + VIDEO

02. 02. 2014

Víťazi Slovenského pohára 2014 - Chemes Humenné. FOTO: Ondrej Bobek.

Volejbalisti ŠK Chemes Humenné sa po troch rokoch opäť tešia zo zisku Slovenského pohára. V nedeľňajšom finále záverečného turnaja Final Four zdolali zverenci trénera Richarda Vlkolinského na domácej palubovke Prešov 3:0 a tretíkrát v histórii získali cennú trofej. Z troch majstrovských a troch pohárových prvenstiev oslavujú Humenčania prvýkrát na domácej pôde.

Finále SP mužov:
ŠK Chemes Humenné - VK PU MIRAD Prešov 3:0 (17, 20, 20) - štatistika
Zápas trval: 80 minút, rozhodovali: Daruľa a Mokrý, 1200 divákov.
Humenné: De Amo, 3 Sarnecki 17, Javorčík 9, Joščák 4, Jakubov 9, Mizerák 6, libero Szymczak (Beňa 1, Mlynarčík 1). Tréner: R. Vlkolinský.
Prešov: S. Lampart 1, Lux 4, Digaňa 12, Macko 7, Faron 2, Hudák 7, libero T. Lampart (Závacký 0, Rajduga 8, Pavlinský 0, Peleščák 0). Tréner: Ľ. Šalata.

Domáci Humenčania odštartovali finále vo skvelej atmosfére veľmi dobre a na prvom technickom timeoute viedli 8:5. Chemes bez problémov stratoval a navyše aj dobre bránil a za stavu 12:8 donútil kouča hostí k timeoutu. Prešovčania sa veľmi trápili v útoku na prvom technickom timeoute prehrávali už 9:16. Humenčania valcovali a po ese Sarneckého vyhrávali o osem bodov. Tréner Šalata urobil zmeny v zostave, ale domáci boli v laufe a mierili za ziskom setu. Sarnecki upravil na 20:13 pre Humenné. Prešov sa nevedel trafiť do servisu a Humenné vyhralo prvý set 25:17.

V druhom sete viedlo Humenné 5:3, ale Digaňa esom vyrovnal. Na prvom technickom timeoute viedli hostia tesne 8:7. Potom sa Prešov dostal prvýkrát v zápase do brejku a za stavu 7:9 si zobral tréner Vlkolinský timeout. Po timeoute sa blokom blysol Hudák a bolo 10:7 pre Prešov. Chemesáci však pri servise Mizeráka bleskovo vyrovnali na 10:10. Bojovní hostia potom viedli ešte 12:10, ale Humenné sa po vydarenom bloku Mizeráka dostal do trháku a na druhom technickom timeoute viedlo 16:14. Potom dal eso na zadnú čiaru Joščák a domáci boli o ďalší krok bližšie k setu. Humenčania si vypracovali päťbodový náskok 19:14. Domáci volejbalisti mali situáciu pod kontrolou a druhý set vyhrali 25:20.

V treťom sete začal Prešov so Zavackým na nahrávke a s Rajdugom na účku. Humenčania boli rozbehnutí a boli dnes jasne lepším tímom. Nerobili chyby, dostávali súpera pod tlak výborným servisom a k tomu pridali aj skvelú obranu a kontry. Prešovčania boli čím ďalej tým viac bezradnejší a nevedeli zastaviť humenský stroj. Mizerák po kontre zaútočil stredom a bolo 14:8 pre domácich. Na druhom technickom timeoute viedol Chemes, hnaný výborným publikom, 16:10. Záver Humenné zvládlo, tretí set vyhralo 25:20 a celý duel zaslúžene 3:0. Humenčania sa radujú tretíkrát v histórii zo zisku Slovenského pohára.

Richard Vlkolinský, tréner Humenného: "Dali sme sa trochu do pozoru po semifinále Prešov - Svidník a naozaj sme sa dobre pripravili. Hráči dodržali taktiku a v dôležitých momentoch urobili vždy správne rozhodnutie a to bolo rozhodujúce a z toho sme veľmi ťažili. Zdalo sa to ako ľahká práca, ale ten tlak, aby sme historicky prvýkrát vyhrali trofej doma bol veľký a som rád, že sme sa s tým vyrovnali. Priebeh bol po celý čas pre nás priaznivý a tak som si zápas naozaj užil. Veľmi ma potešili dohrávané lopty Sarneckého z veľmi ťažkých situácií, ale výborne hrali všetci naši hráči."

Ľuboslav Šalata, tréner MIRAD Prešov: "Nepodarilo sa nám nadviazať na včerajší výkon a Humenné naozaj hralo tak dobre, že nám toho veľa nedovolilo. Pre našich hráčov to bola zaujímavá skúsenosť a nemôžeme byť nespokojní s druhým miestom. V minulých rokoch sme totiž nemali šancu sa zúčastniť takýchto finálových zápolení a za daných okolností je pre nás striebro úspechom."

Mikolaj Sarnecki, univerzál Chemes Humenné: "Myslím si, že sme dnes predviedli veľmi dobrý volejbal. Boli sme sústredení na každú loptu a zvládli sme všetky činnosti, dobre sme prihrávali, podávali i bránili. Nič viac sme dnes nepotrebovali."