1994 Slávia UK BA
1993 Slávia UK BA

Doprastav získal piatykrát v histórii Slovenský pohár + VIDEO

02. 02. 2014

Víťazky Slovenského pohára 2014 - volejbalistky Doprastavu Bratislava. FOTO: Ondrej Bobek.

Volejbalistky Doprastavu Bratislava získali do klubovej vitríny piatykrát v histórii Slovenský pohár. Vo finálovom zápase v Humennom vyhrali zverenkyne trénera Tomáša Vargu nad mestským rivalom a obhajcom prvenstva Sláviou EU Bratislava 3:0 a cennú trofej si vybojovali opäť po rokoch 2008, 2009, 2011, 2012.

Finále SP žien:
Doprastav Bratislava - Slávia EU Bratislava 3:0 (21, 16, 27) - štatistika
Zápas trval: 90 minút, rozhodovali: Höger a Porvazník, 800 divákov.
Doprastav: B. Koseková 6, Stankovianska 19, Drobňáková 6, Hatinová 6, Mesková 8, Abrhámová 14, libero Nikmonová (Ovečková 0). Tréner: T. Varga.
Slávia: Smataníková 1, Pištěláková 9, Kuciaková 7, Kóšová 11, Hudecová 3, Rákošová 8, libero Doležajová (Mitrengová 0, Svatošová 0, Mikšíková 0). Tréner: M. Hančík.

Lepší vstup do zápasu mala Slávia a dostala sa do vedenia 5:3, Doprastav však zásluhou kapitánky Meskovej vyrovnal na 5:5. Slávia však potom po Rákošovej ese a Kóšovej bloku viedla 10:6. Doprastav znížil na dva body, ale potom dala eso Hudecová a Slávia vyhrávala 14:9. Doprastav sa dostal na dostrel po dvoch esách nahrávačky Kosekovej a znížil na 16:17. Slávia sa nevedela dostať z tohto postavenia a Doprastav zásluhou Stankovianskej vyrovnal. Dráma pokračovala, Slávia viedla 20:17, ale Doprastav vyrovnal. Po oddychovom čase získala dva body po sebe Stankovianska a Doprastav išiel do koncovky s náskokom 22:20. Záver setu priniesol viacero pekných výmen, no na konci sa tešil Doprastav a vyhral 25:21.

V úvode druhého setu viedol Doprastav po ulievke Kosekovej a bloku Abrhámovej 7:5. Oba tímy predvádzali veľmi pekné zákroky v poli a diváci sa mali na čo pozerať. Doprastav si udržiaval tesný náskok a po Drobňákovej smeči viedol 13:10. Slávia sa nevzdávala a Kóšová znížila na 14:15. Lenže potom nezvládli dvakrát po sebe servis Kosekovej a Doprastav sa opäť dostal do trháku - 18:14. Koncovka setu bola plne v réžii Doprastavu, ktorý vyhral druhé dejstva 25:16.

Doprastav tlačil servisom, dominoval na sieti a na prvom technickom timeoute viedol 8:5. Náskok narástol na päť bodov a volejbalistky Doprastavu sa blížili na víťazstvom v prestížnej súťaži. Slávia ešte znížila z 9:14 na 12:14 a bojovala o svoju šancu. Doprastav viedol 18:14, ale výborne podávajúca Rákošová esom ešte vykresala nádej - 16:18. Oba tímy v závere predviedli pekné výmeny a vyslúžili si potlesk plných tribún. Slávia v závere prehrávala 18:24, ale potom sa diali veci. Slávia odvrátila tri mečbaly, Kóšová esom znížila na 21:24 a tréner Varga si zobral timeout. Aj ďalšiu loptu po dlhej výmene získala Slávia a oživila nádej. Tá ešte stúpla po tom, ako zachránila Kuciaková loptu v poli a Hudecová znížila na 23:24. Hneď na to Kóšová dvomi esami získala pre Sláviu setbal 25:24! V závere to bola dráma ako hrom - Stankovianska po dlhej výmene odvrátila setbal Slávie - 26:26. Doprastav nakoniec vyhral dramatický set 29:27 po skvelom bloku Abrhámovej a tešil sa zo zisku cennej trofeje.

Tomáš Varga, tréner Doprastavu: "Máme viacero mladých hráčok, ktoré ešte nehrali takého finále a v úvode sme boli trochu nervózni. Postupne sme však chytili nejaké lopty v poli, začali sme viac skladať a nervozita z nás opadla. Veľmi dôležitá bola koncovka prvého setu, ktorú sme zvládli a myslím, že potom sme hrali veľmi dobre. Slávia dnes veľmi dobre podávala, najmä v úvode zápasu a preto sme nemohli toľko kombinovať. Myslím, že najväčší rozdiel medzi nami bol dnes v útoku a samozrejme aj v obrane na sieti aj v poli. Opäť sme sa v závere trochu zahrávali s osudom, nestalo sa nám to prvýkrát, ale teraz to nebudeme rozoberať a je dôležité, že sme to napokon zvládli. Formu sme ladili na tento víkend, som rád, že nám to vyšlo a teraz máme pred sebou ďalšie ciele. Chcel by som poďakovať mojim hráčkam za výkon a za prácu, čo odvádzali na tréningu a samozrejme aj v tomto finále. Je to ich víťazstvo."

Martin Hančík, tréner Slávie: "Vedeli sme, že musíme Doprastav riskovaným servisom odtiahnuť od siete a po obrane musíme ísť na riziko aj v útoku. V prvej polovici setu nám to vychádzalo, výborne sme podávali, Doprastav sa do toho ešte nedostal, ale postupne sme začali hrať menej zodpovedne a po obrane sme nezložili lopty. Doprastav postupne išiel hore, zlepšil sa na prihrávke a ťažko sme ich blokovali. Škoda, že sme prvý set nedotiahli, ovplyvnilo to aj náš výkon v ďalšom priebehu. V koncovke sme prehrávali o päť bodov, ale sme sa vzchopili a aspoň sme urobili drámu. Prehrali sme s Doprastavom finále pohára, ale verím, že sa ním ešte v tejto sezóne stretneme a vrátime mu to."

Daniela Mesková, kapitánka Doprastavu: "V závere asi trochu poklesla naša koncentrácia, súper nás zatlačil servisom, ale som rada, že sme sa vrátili späť a doviedli sme zápas do víťazného konca. Slávia v úvode riskovala servis, čo sme čakali, ale celý set som verila, že keď budeme hrať trpezlivo, tak sa to otočí a nebude im vychádzať všetko a potvrdilo sa to. Boli sme papierový favorit na základe výsledkov z tejto sezóny, ale Slávia hrá proti nám vždy dobrý volejbal. Oslava? Budem sa tešiť, ale ja už nie som na typické oslavy a prenechám to mladším."