1994 Slávia UK BA
1993 Slávia UK BA

Slávia zdolala Doprastav a desiatykrát získala Slovenský pohár + VIDEO

03. 02. 2013

Radosť volejbalistiek Slávie EU z triumfu v Slovenskom pohári. FOTO: Ondrej Bobek.

Volejbalistky Slávie EU Bratislava zvíťazili v nedeľanšom finále Slovenského pohára v bratislavskej HANT Aréne nad mestkým rivalom Doprastavom 3:1 a získali cennú trofej do klubovej vitríny 10. krát v histórii. Doprastav sa tak po dvoch prvenstvách po sebe musí uspokojiť so striebornými medailami. Slávia si vďaka triumfu vybojovala právo štartu vo finále Česko-Slovenského pohára, ktorý sa uskutoční 27. februára v Prostějove.

Finále SP žien:
Slávia EU Bratislava - Doprastav Bratislava 3:1 (-22, 17, 22, 16)
Zápas trval: 107 minút. Rozhodovali: Bajči a Vaško, 400 divákov.
Slávia: Smataníková 2, Kuciaková 14, E. Salanciová 18, Kóšová 12, Herelová 11, Golitková 6, libero Hinzellerová (Pištěláková 0, Snopková 0, Mitrengová 0). Tréner: M. Hančík.
Doprastav: Jelínková 1, Stankovianska 14, Crkoňová 12, Drobňáková 6, Hunter 10, Pencová, libero Nikmonová (B. Koseková 0, Skálová 3, Abrhámová 0). Tréner: M. Rojko.

Tréner Slávie urobil oproti semifinále zmenu na poste nahrávačky, keď v základe nastúpila Smataníková. Lepšie vstúpil do zápasu Doprastav, ktorý sa pri servise Crkoňovej ujal vedenia 6:3. Slávia však zareagovala veľmi rýchlo a vyrovnala na 6:6 a na prvom technickom timeoute po útoku Salanciovej už viedla 8:7. Doprastav po dvoch dlhých výmenách, na konci ktorých bola Stankovianska získal vedenie späť a po ese americkej smečiarky Hunterovej mal opäť brejk - 10:8. Zápas ako na hojdačke pokračoval a onedlho viedla o bod opäť Slávia. Na druhom technickom timeoute vyhrával Doprastav po ese Drobňákovej 16:14. Doprastav sa po sérii chýb slávistiek ujal vedenia 18:14 a po ese Crkoňovej bolo už 20:16. Tréner Martin Hančík si vyžiadal už druhý time v krátkom slede. Slávia znížila esom Golitkovej na 20:18 po oddychovom čase Doprastavu dala Stankovianska aut a bolo o bod. V koncovke získala Pencová pre svoj tím dôležitý bod a Doprastav viedol 23:20. Doprastav mal štyri setbaly, ale Slávia znížila zásluhou delového útoku Salanciovej na 22:24 a tréner Rojko zobral time. Po oddychovom čase pokazila Mitrengová servis a Doprastav vyhral prvý set 25:22.

Do druhého setu vstúpila lepšie Slávia a po dvoch esách Kóšovej viedla 6:2. Potom dala eso Golitková a bolo už 8:3 pre slávistky. Za stavu 6:11 vymenil kouč Doprastavu nahrávačky, Jelínkovú nahradila Koseková. Slávia mala v týchto fázach navrch, nerobila chyby, fungoval side-out a na druhom technickom timeoute viedla už 16:9. Doprastavu sa nedarilo a všetko nasvedčovalo tomu, že Slávia vyrovná stav setov. Tréner Rojko striedal, poslal na ihrisko Skálovú, potom Abrhámovú, ale Slávia viedla už 18:10. Koncovku si už Slávia postrážila, druhý set vyhrala 25:17 a vyrovnala na 1:1.

Sláviu úspešný druhý set nakopol a prialo aj šťastie. Po ese o pásku v podaní blokárky Kóšovej viedli hráčky v bielom 5:2. Doprastav znížil náskok súper o jeden brejk a na prvom technickom timeoute prehrával 6:8. Po ese Stankovianskej bolo vyrovnané 9:9. Slávia však potom opäť získala náskok troch bodov, na čo reagoval kouč Rojko timeoutom a zmenou nahrávačiek. Slávia viedla 14:10. Tuhý boj o zisk dôležitého setu pokračoval. Po bloku Pencovej znížil Doprastav na 13:15. Po oddychovom čase zakončila Kuciaková dlhú výmenu do autu a bolo už len o bod. Kuciaková však onedlho svoju chybu ukážakovo nahradila a esom upravila na 18:14 pre svoj tím. Doprastav znížil na 18:16. V koncovke dala dôležité eso Salanciová a Slávia vyhrávala 22:18. Doprastav zásluhou Skálovej znížil na 20:22 a nasledoval oddychový čas Slávie. Prvý setbal pre slávistky vybojovala Kuciaková - 24:21. Slávia nakoniec blokom Herelovej vyhrala tretí set 25:22 a bola o krok bližšie k triumfu.

Slávia bola v laufe a v štvrtom sete viedla zásluhou Salanciovej už 7:3. Potom dala eso Kuciaková a Slávia vyhrávala 8:3. Doprastav pri servise Crkoňovej znížil na 6:8 6:9 a nevzdával sa. Po oddychovom čase uspela z kolíka Hunterová, nahrávačka Slávia spravila technickú chybu a bolo vyrovnané 8:8! Doprastav ožil, perfektne si v týchto momentoch rozumeli Jelínková s Pencovou a onedlho dokonca vyhrával 13:10. Po ese Hunterovej bolo 14:10. Slávia však esom Kóšovej a blokom Herelovej vyrovnala na 15:15 a všetko bolo v tomto sete opäť otvorené. So servisom Kóšovej mal Doprastav veľký problém a Slávia po ďalšom ese rodáčky z Komárna viedli 17:15. Slávia bola na koni a nezadržateľne mierila za triumfom. Koncovka bola jasne v réžii Slávie, ktorá vyhrala štvrtý set 25:16 a získala cennú trofej.

Martin Hančík, tréner Slávie: "Dnes sme podali úplne iný výkon ako včera, ale bez urážky Paneurópy, stálo proti nám iné družstvo. Dievčatá dnes hrali fantasticky, bojovne v obrane, dodržiavali to, čo mali a najmä bojovnosťou sa dostávali z ťažkých situácií. Aj za nepriaznivého stavu sa ukázala sila kolektívu a výborné výkony jednotlivkýň. Zvládli sme prvý krok, ale ešte nie je koniec sezóny a čakajú nás ďalšie výzvy v extralige i v Stredoeurópskej ligy. Som veľmi rád, že po dlhom čase som vyhral opäť pohár ako tréner a určite bude najaká oslava. Nemali sme v poslednom čase ideálnu formu a presne takého víťazstvo sme potrebovali, aby hráčky opäť získali sebadôveru."

Marek Rojko, tréner Doprastavu: "Mali sme slabší útok v dlhých výmenách, v ktorých bola Slávia úspešnejšia. Od decembra, keď sme dostali doma výprask, sme však urobili veľký kus roboty a zlepšujeme sa, ale asi to ešte nestačí. Myslím, že zápas mal svoju úroveň. Škoda, že v štvrtom sete, keď sme otáčali a mali sme šťavu, sme sa nevedeli pri servise Kóšovej dostať z jedného postavenia. Parádny výkon podala v drese hostí Herelová a veľmi slušný zápas odohrali aj Smataníková a Salanciová. Slávia bola lepšie a zaslúžila si dnes vyhrať."