1994 Slávia UK BA
1993 Slávia UK BA

Slovenský pohár získal Volley Team UNICEF! + VIDEO

29. 01. 2012

Víťazi Slovenského pohára 2012 - volejbalsti Volley Teamu UNICEF. FOTO: Ondrej Bobek

Volejbalisti Volley Team UNICEF Bratislava sa stali držiteľmi Slovenského pohára. V dramatickom finálovom zápase zdolali zverenci trénera Branka Pistoviča Vlka v bratislavskej HANT Aréne Sláviu Svidník 3:2 a získali do vitríny najcennejšiu trofej v histórii klubu. Volley Team si tak zahrá vo finále Česko-Slovenského pohára s víťazom Českého pohára. Zápas sa uskutoční 15. februára takisto v HANT Aréne. Volley Team si navyše vybojoval právo štartovať v európskom pohári.

Najlepšími hráčmi finále boli nahrávač Svidníka Kamil Feňo a smečiar Volley Teamu Branko Pistovič.

VK Slávia Svidník - Volley Team UNICEF Bratislava 2:3 (-20, 20, 23, -22, -14)
Zápas trval: 125 minút. Rozhodovali: Mokrý a Daruľa, 2500 divákov.
VK: Feňo 12, Száraz 12, M. Sopko ml. 3, Skasko 13, Macko 13, Drobňák 15, libero Barlík (Rajduga 7, Zavacký 0, Malina 4). Tréner: J. Vlk.
UNICEF: M. Mikula 3, Chochoľák 15, R. Nemec 10, Benčič 13, B. Pistovič 22, Hriňák 17, libero Pipa (Jankovič 1, M. Hukel 0, Demeter 1). Tréner: P. Fiala.

Mužské finále sa hralo vo vynikajúcej atmosfére. Úvod zápasu bol vyrovnaný, prvý sa do brejku dostal Svidník, ktorý esom Száraza viedol 9:6. Volley Team však po ese Chochoľáka znížil na rozdiel jedného bodu - 9:8. Onedlho však bolo vyrovnané, na útoku neuspal Skasko a bolo 10:10. Pri servise Branka Pistoviča sa dokonca dostal VOlley Team do vedenia 11:10. Svidník potom spravil dve chyby po sebe a Bratislavčania sa dostali do vedenia 14:11. Lenže potom dal eso Macko, v útoku uspel Drobňák a bolo vyrovnané 14:14. Svidník sa však trápil v útoku a Volley Team opäť odskočil na 18:14. Tréner Vlk si zobral timeout a spravil dobjstriedanie - na ihrisko prišli Rajduga a Zavacký. Volley Team hral dobre side-out a nedovoľoval súperovi stiahnuť náskok. Navyše po bloku Hriňáka bolo už 23:18! Prvý set ukončil Hriňák a Volley Team ho vyhral 25:20.

Finále Slovenského pohára 2012 - Volley Team UNICEF - Svidník. FOTO: Ondrej Bobek

Úvod druhého setu bol vyrovnaný, oba tímy sa striedali v tesnom vedení, ale ani jedno družstvo si nevypracovalo výraznejší náskok. Volley Team viedol na prvom technickom timeoute 8:7. V drese Svidníka sa trápil útočne univerzál Skasko, ktorého za stavu 8:8 nahradil Rajduga. Svidník ožil a dotiahol z 9:11 na 11:11. Potom dal aut Chochoľák a tím z východu mohutne podporovaný početnou skupinou fanúšikov viedol 13:11. Hriňáka nahradil Jankovič. Lenže toho hneď zablokoval Rajduga a za stavu 11:14 si Volley Team zobral time. Svidník pokračoval v blokárskom koncerte a za stavu 15:11 prišiel na ihrisko Demeter za Chochoľáka. Na druhom technickom timeoute viedol Svidník už 16:11. Nahrávač Feňo bol na servise až do stavu 17:11 pre Svidník. Volley Team potom dobrou obranou znížil z 12:18 na 15:18 a Svidník si zobral time. Potom spravil chybu v útoku Sopko a nahradil ho Malina - 16:18. Následne zablokoval Rajdugu B. Pistovič, Rajduga dal aut a bolo vyrovnané 18:18! Po ese Száraza mal Svidník opäť náskok - 20:18. V koncovke dal Demeter aut a Svidník viedol 22:19. Prvý setbal mal Svidník po bloku Macka - 24:20. Ten aj Slávia využila, pretože Demeter dal aut a Svidník po víťazstve 25:20 vyrovnal na 1:1.

Svidník výborne vstúpil do tretieho setu a dostal sa do vedenie 4:0. Volley Team mierne stiahol náskok, ale prvom technickom timeoute viedol Svidník 8:4 a po ese Száraza už 9:4. Lenže potom zažiaril skvele hrajúci Pistovič a dvomi blokmi znížil na 7:9. Následne pokazil Svidník útok a bolo 8:9! Skasko nahradil Rajdugu. Volley Team sa doťahoval, lenže potom dal eso Malina, na útoku sa presadili Drobňák a Macko a bolo 14:9 pre Svidník. Na ihrisko sa vrátil Chochoľák za Demetera. Na druhom technickom timeoute viedol Svidník 16:11. Volley Team znížil zásluhou Chochoľáka na 16:13, ale Svidník bol v laufe a po bloku Macka viedol už 20:15. Po krásnom útoku z pipu v podaní Pistoviča bolo 20:17. Lenže potom predviedol Svidník dva bloky a viedol 22:17. Volley Team to nevzdával, dotiahol na 22:19 a mal k dispozícii ako kontru, ale Chochoľák mal prešľap. Potom však dal aut Száraz a bolo už len 23:21. Time Svidník. V koncovke viedol Svidník 24:21, ale Volley Team znížil na rozdiel jedného bodu. Nakoniec však ukončil tretí set Drobňák (25:23) a Svidník viedol 2:1.

V štvrtom sete zbierali oba tímy bod po bode. Potom však zažiaril nahrávač Feňo, ktorý najskôr zablokoval útok súpera a následne šikovne prstami hodil loptu do voľného priestoru. Svidník viedol na prvom technickom timeoute 8:6. Potom sa na bloku blysol Macko a bolo už 9:6. Onedlho však bolo vyrovnané, Svidník sa dvakrát po sebe nepresadil v útoku - 9:9. Potom sa za stavu 14:14 dvakrát po sebe nepresadil Skasko a Volley Team sa dostal do vedenie 18:14. Svidníčania sa však nepoložili a po bloku Száraza vyrovnali na 20:20! V koncovke neuspel Svidník a Benčič získal pre Volley Team brejk - 22:20. Následne sa presadil Pistovič a schyľovalo sa k tajbrejku - 23:20. Štvrtý set ukončil útokom stredom Rišo Nemec (25:22) a o víťazovi pohára musel rozhodnúť tajbrejk!

ZÁZNAM ZÁPASU NA HUSTE.TV

Prvý brejk v piatom sete si vypracoval Volley Team, Pistovič zvýšil na 4:2. Svidník však po dlhej výmene, na ktorej konci bol Malina, vyrovnal na 5:5 a potom po bloku výborne hrajúceho nahrávača Feňa viedol 6:5. Po timeoute však získal Volley Team dva body po sebe a viedol 7:6. Strany sa však točili za stavu 8:7 pre Svidník. Po otočke vytĺkol bloky Svidníčan Malina a východniari viedli 10:7 a neskôr 11:8. V skvelej atmosfére však Volley Team znížil na 10:11, keď sa z doskoku po dlhej výmene parádne presadil Pistovič. Po time zablokoval súper Benčič a bolo vyrovnané 11:11! To nebolo všetko, následne sa presadil na kolíku Chochoľák a Volley Team viedol 12:11. Dráma vrcholila, za stavu 13:12 mal Volley Teamu viacero kontier, ale nakoniec Sopko vybojoval pre Svidník bod a bolo 13:13. Prvý mečbal však vybojoval pre Volley Team Pistovič - 14:13. Sopko bol proti ukončeniu zápasu - 14:14. Stredom sa preadil Nemec - 15:14 Volley Team. Zápas nakoniec ukončil najlepší muž na ihrisku Pistovič a v HANT Aréne zavládla obrovská radosť.

S trofejou Branko Pistovič. FOTO: Ondrej Bobek

Branko Pistovič (tréner Volley Team UNICEF Bratislava): "Vyhrali sme tri sety, tým pádom sme víťazmi Slovenského pohára. Bolo to nervózne stretnutie, v ktorom sme nevideli veľa volejbalovej kvality. Zvíťazilo šťastnejšie mužstvo. Hrali sme ustráchane, čo si neviem vysvetliť vzhľadom na skúsenosti mojich hráčov. Pre nás ma toto víťazstvo veľkú cenu. Fanúšikovia boli úžasní, klobúk dole pred Svidníčanmi a ich priaznivcami, ktorí prišli v hojnom počte. Pre mňa to bolo prvé finále pohára, pretože v čase keď som hral na Slovensku, tak sa pohár nehral. O to viac ma triumf teší."

Jaroslav Vlk (tréner VK Slávia Svidník): "Ťažko sa mi hodnotí. Tak ako zvíťazil Volley Team, mohli sme to byť aj my. Boli sme volejbalovejší, no myslím si, že v kľúčových momentoch nám chýbalo viac skúseností a odvahy. Mrzí ma to. V piatom sete sme viedli 11:8, a predsa sme to neustrážili. Mojim chlapcom ďakujem. Zahrali vyrovnanú partiu s bývalými reprezentantmi. Moji zverenci patria do nastupujúcej generácie a som si istí, že sa o nich bude ešte veľa hovoriť a písať. Čo sa týka fanúšikov, tí naši boli perfektní."