1993 Slávia UK BA

Doprastav obhájil triumf v Slovenskom pohári! + VIDEO

29. 01. 2012

V akcii bývalé spoluhráčky z juniorskej reprezentácie. Útočí Tatiana Crkoňová, na bloku Simona Kóšová. FOTO: Ondrej Bobek.

Volejbalistky Doprastavu Bratislava obhájili triumf v Slovenskom pohári. Vo finálovom zápase v bratislavskej HANT Aréne vyhrali zverenkyne trénerky Evy Kosekovej nad metským rivalom Sláviou EU Bratislava 3:1. Pre Doprastav to bol celkovo štvrtý triumf v Slovenskom pohári. Bratislavčanky si tak vybojovali právo štartovať vo finále Česko-Slovenského pohár, ako aj v európskom pohári. Najlepšími hráčkami finále boli Hensonová a Golitková.

Doprastav Bratislava - Slávia EU Bratislava 3:1  (22, -21, 19, 23)
Zápas trval: 120 minút, rozhodovali: Fatrdla a Dovičovič, 2000 divákov.
Doprastav: Jelínková 7, Rojková 16, Pencová 15, Palgutová 3, Hensonová 17, Crkoňová 12, libero Valachová (Vargová 0, Koseková 0). Trénerka: E. Koseková.
Slávia: Smataníková 3, Golitková 20, E. Salanciová 14, Kuciaková 11, Kóšová 7, Hinzellerová 6, libero Martinátová (Mitrengová 0, Svatošová 0, Krišková 3, Pištěláková 1). Tréner: M. Hančík.

Slávia vstúpila do zápasu lepšie a viedla 2:0 a 4:2. Doprastav však vyrovnal na 5:5, keď dala šťastné eso o pásku bývalá slávistka, nahrávačka Martina Jelínková. Na prvom technickom timeoute však viedla Slávia 8:6. Doprastav opäť vyrovnal po bloku Jelínkovej a keď sa z doskoku presadila Rojková, Doprastav prvýkrát v zápase viedol - 10:9. Následne neuspela Slávia v útoku a Doprastav mal brejk. Doprastaváčky v modrých dresoch sa rozbehli a dostali sa do vedenia 13:10. Slávia hrala v podstate bez libera, v zadných zónach sa točili aj blokárky Kóšová a Hinzellerová. Na druhom technickom timeoute viedol Doprastav 16:13. Za stavu 13:17 si tréner Slávia Martin Hančík zobral timeout. Slávia po sérii chýb súpea dotiahla na 17:18 a nevzdávala boj o prvý set. Po ese nahrávačky Smataníkovej bolo dokonca vyrovnané 19:19 a oddychový čas si vyžiadala trénerka Koseková. Za stavu 22:21 pre Doprastav prišla na servis Vargová, Slávia dala aut a Doprastav sa dostal v koncovke do vedenia 23:21. Po oddychovom čase nezvládla Slávia príjem a Pencová vybojovala pre Doprastav tri setbaly - 24:21. Prvý Slávia odvrátila. Druhý však využila Pencová a Doprastav vyhral prvý set 25:22.

Doprastav pokračoval v dobrom výkone z koncovky setu a po Palgutovej ulievke viedol 4:1. Doprastav bol na konci a po úspešnom útoku Crkoňovej bolo už 6:1. Na podaní stále Palgutová. Na prvom technickom timeoute viedol Doprastav 8:3. Slávia zásluhou Golitkovej znížila na 5:8. Následne sa nepresadila na kolíku Palgutová, chybu Doprastavu využila Salanciová a náskok bol už len jednobodový - 7:8. Time Doprastav. Golitkovej séria na servise trvala a Slávia vyrovnala na 8:8. Slávia ožila a po bloku Hinzellerovej sa dostala do vedenia 12:10. Aj ďalší bod získala Slávia a za stavu 10:13 si trénerka Koseková zobrala time. Doprastav zásluhou dobre hrajúcej Pencovej znížil na 12:13. Na druhom technickom timeoute viedla Slávia 16:13. Doprastav vyrovnal po dvoch chybách Slávie v útoku na 16:16, lenže Slávia získala opäť dvojbodový náskok. Doprastav esom Hensonovej vyrovnal na 18:18. Situácia sa však opakovala a opäť získali slávistky brejk. Zápas ako na hojdačke pokračoval, Palgutová vyrovnala na 20:20. V koncovke sa pekným blokom blysla Hinzellerová a Slávia mala tri setbaly. Hneď ten prvý Slávia využila a vyhrala druhý set 25:21.

Úvod tretieho setu bol vyrovnaný, na prvom technickom timeoute viedol Doprastav 8:6. Slávia začala v tejto fáze kopiť chyby, čo Doprastav využil a pri servise kapitánky Rojkovej sa dostal do vedenia 10:6. Time Slávia. Po najdlhšej výmene zápasu znížila Slávia na 9:11. Ďalšie dva body však získal Doprastav a opäť mal štvorbodový náskok - 13:9. Na druhom technickom timeoute viedol Doprastav 16:12. Po ese nahrávačky Jelínkovej viedol Doprastav už 18:12 a tréner Hančík spravil dve zmeny, keď na ihrisko prišli Svatošová a Krišková. Slávia pri podaní Hinzellerovej znížila zo 14:20 na 17:20 a bojovala o zisk setu. Time Doprastav. Po ese Palgutovej mal Doprastav šesť setbalov - 24:18. Prvý po dlhej výmene odvrátila Pištěláková. Tá istá hráčka však potom pokazila servis a Doprastav vyhral tretí set 25:19.

V štvrtom sete viedol Doprastav 6:4, ale Slávia vyrovnala na 7:7. Doprastav bol v tejto fáze lepší, presadzoval sa v útoku a dobre bránil a vypracoval si vedenie 11:8. Oddychový čas Slávia. Po time znížili slávistky náskok na jeden bod, ale Doprastav naďalej perfektne bránil v poli a presadzoval sa z kontier. Hensonová z doskoku zvýšila na 14:10. Druhý time Slávia. Doprastav viedol na druhom technickom timeoute 16:13. Doprastavu fungoval side-out a postupne sa blížil k zisku setu a zápasu. Po Pencovej útoku bolo 18:15. Slávia sa však nevzdávala a bojovnosťou si vynútila zníženie na 17:18. Time Doprastav. Po úspešnej obrane a následnom útoku Golitkovej bolo vyrovnané 19:19! V koncovke sa dostala Slávia po technickej chybe Doprastavu do vedenie 21:20. Time Doprastav. Po oddychu sa nepresadila v útoku Rojková a Slávia viedla 22:20! Na ihrisko prišla nahrávačka Koseková za Jelínkovú. Slávii nevyšiel útok, následne sa blokom blysla Koseková a Doprastav viedol 23:22! Pri servise Vargovej si Doprastav vypracoval dva mečbaly - 24:22. Prvý nebol využitý, ale druhý áno a Doprastav obhájil prvenstvo v pohári.

Eva Koseková (trénerka VK Doprastav Bratislava): "Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas, pretože ako naše družstvo, tak aj Slávia EU, podávali v predchádzajúcich stretnutiach dobré výkony. Napriek tomu som verila, že duel dopadne lepšie pre nás. Myslím si, že rozhodla naša lepšia hra v poli, takticky dobre sme podávali a dotiahli koncovky setov. Sme veľmi šťastné, že sme dokázali triumfovať."

Martin Hančík (tréner Slávie EU): "Dnes sa ukázalo, že to čo nám stačilo v prechchádzajúcich zápasoch, keď sme vymenili libero a dali sme ho na blok, tak dnes nám práve to libero vzadu dosť chýbalo. Tam vidím našu slabinu, ale hlavne súper nás predčil servisom a prihrávkou. My sme trocha slabšie podávali, ale v tom to nebolo. My sme dreli v obrane, mali sme slabší útok a trocha slabšiu nahrávku z poľa. Ale hlavne nebol dobrý servis, bol mäkký."