1993 Slávia UK BA

Doprastav nedal Slávii šancu a tretíkrát získal Slovenský pohár

29. 01. 2011

Daniela Rojková útočí proti bloku Slávie. Vľavo Monika Rákošová, vpravo Erika Salanciová. FOTO: Martin Medňanský, SITA

Volejbalistky Doprastavu Bratislava po dvoch rokoch opäť získali Slovenský pohár. Vo finálovom zápase v Myjave vyhrali zverenkyne trénera Mareka Rojko v bratislavskom derby nad Sláviou UK EU 3:0 a do klubovej vítríny získali po rokoch 2008 a 2009 tretíkrát trofej v tejto súťaži.

Doprastav si tak vybojoval právo účasti v Challenge Cupe a predstaví sa aj vo finále Česko-Slovenského pohára 16. februára v Tepliciach.

Slávia UK EU Bratislava - Doprastav Bratislava 0:3 (-19, -20, -23)
Zápas trval: 75 minút. Rozhodovali: M. Kováčik, Malík.400 divákov.
Slávia: Kóšová 7, E. Salaciová 12, Jelínková 1, M. Hnátová 5, Rákošová 2, Golitková 11, libero Hinzellerová (Mitrengová 4, Čierna 1). Trénerka: Z. Tlstovičová.
Doprastav: Kuciaková 6, Frigmanská 3, Pencová 11, Rojková 12, Konečná 10, Šmitalová 9, libero Valachová (Palgutová 8, Abrhámová 1). Tréner: M. Rojko.

Lepšie vstúpila do zápasu Slávia, ktorá viedla 3:0 a po ese Kóšovej 5:1. Doprastav však pri podaní Pencovej rýchlo vyrovnal na 6:6 a trénerka Tlstovičová si zobrala timeout. Na prvom technickom oddychovom čase viedla Slávia 8:6. Doprastav mal problémy presadiť sa na útoku, naopak Slávii vychádzali kontry a po jednej z nich viedli už 10:6. Timeout Doprastav. Po výbornom servise Konečnej, bloku Šmitalovej a dvoch esách Konečnej otočil Doprastav z 8:11 na 12:11 a prvýkrát v zápase viedol. Po dvoch vydarených útokoch Kuciakovej vyhrával Doprastav na druhom technickom timeoute 16:14. Doprastav postupne získaval prevahu, naopak Slávia robila chyby a po ese Pencovej bolo už 19:15. Slávia si nevedela poradiť s výbornou obranou súpera na sieti i v poli a náskok narástol už na päť bodov - 20:15. Slávia znížila na 17:20, ale rozbehnutý Doprastav sa nedal zaskočiť. Po krásnom útoku Konečnej do diagonáli bolo už 23:18 a Doprastav smeroval za ziskom prvého setu. Ten nakoniec ukončila eso striedajúca Abrhámová.

Úvod druhého setu bol vyrovnaný, prvý brejk si vybojoval Doprastav, ktorý viedol 8:6. Slávia však zásluhou esa Kóšovej vyrovnala na 10:10 a začínalo sa odznova. Krátko na to dala eso Golitková a Slávia dokonca viedla 12:11. Lenže potom mala Slávia opäť problémy presadiť sa v útoku, Doprastav výborne pracoval v obrane a otočil na 15:12. Slávia znížila na rozdiel jedného brejku, ale po bloku Rojkovej mal Doprastav opäť trojbodový náskok - 19:16. Ten si dobrou hrou zverenkyne trénera Rojka udržiavali a za stavu 21:18 si trénerka Tlstovičovej vyžiadala timeout. Slávia sa nevzdávala a po ese Golitkovej znížila na 20:21. Timeout Doprastav. Na servis prišla Palgutová a dopodávala set až do konca. Doprastav vyhral druhý set 25:20 a ujal sa vedenia 2:0.

Hráčky Doprastavu boli na koni, pôsobili živšie a istejšie a vyšiel im aj nástup do tretieho setu. Trénerka Slávia spravila zmenu na nahrávke a smeči, keď na ihrisko poslala Čiernu a Mitrengovú. Na prvom technickom timeoute viedli 8:5, keď najskôr dala eso Šmitalová a potom mala Salanciová "dvoják". Slávia prehrávala už 6:10, ale pri podaní Mitrengovej sa pozviechala, otočila na 11:10 a vrátila sa späť do zápasu. Tréner Rojko si zobral timeout. Slávia ožila, Kuciakovú zablokovala po dlhej výmene Golitková - 12:10. Na ihrisko prišla juniorská reprezentantka Palgutová za Kuciakovú. Na druhom technickom timeoute viedla Slávia 16:14 a neskôr 18:15, či 20:17. Slávia ožila a nechcela, aby sa duel skončil v troch setoch. Potom sa však nepresadila z hlavného kolíka Golitková a náskok bol už len jednobodový - 20:19. Timeout Slávia. Doprastav sa nebezpečne približoval a po bloku Šmitalovej vyrovnal na 21:21. Za stavu 22:22 sa na ihrisko vrátili Hnátová s Jelínkovou. Hinzellerová však nezvládla servis Palgutovej a Doprastav delili od víťazstva dva body - 23:22. Timeout Slávia. Doprastav si však vybojoval prvý setbal a duel nakoniec ukončila ráznym smečom Konečná.

Zuzana Tlstovičová, trénerka Slávie: "Do zápasu sme vstúpili dobre, vypracovali sme si náskok, ale neudržali sme si ho. V koncovke tretieho setu sme viedli, ale vlastnými chybami sme o náskok prišli. Keby sme ten set vyhrali, tak to mohlo dopadnúť inak. Na keby sa však nehrá. Myslím, že zápas bol vo veľa veciach vyrovnaný, ale my sme urobili viac chýb a mali sme problém v útoku. Chceli sme pohár vyhrať, ale sezóna nekončí a našim druhým cieľom je obhajoba majstrovského titulu."

Marek Rojko, tréner Doprastavu: "Myslím, že to bol pre nás ťažší zápas so Sláviou ako v novembri v MEVZE v Mladosti, pretože Slávia podľa mňa hrala lepšie. Celý čas nám spôsobovala tlak v niektorých veciach. Oceňujem, že sme zvládli úvod prvého a záver tretieho setu. Vyšiel nám taktický zámer s Kajou Palgutovou a riešeniami proti silným stránkam Slávie. Svedčí to o tom, že máme alternatívy a to, že sme nedopustili obraty znamená, že máme dôveru v seba."