1993 Slávia UK BA

Policajti vrátili Humennému prehru spred roka a majú pohár

30. 01. 2010

Momentka z finále SP 2010 medzi VKP a Humenným.

Volejbalisti VKP Bratislava zvíťazili v sobotňajšom finále Slovenského pohára v Spišskej Novej vsi nad Chemesom Humenným 3:1 a ôsmykrát v histórii získali túto prestížnu trofej. Zverenci trénera Jaroslava Noseka tak vrátili Humenčanom pohárovú prehru 2:3 spred roka a zabezpečili si zároveň účasť vo finále Česko-Slovenského pohára, v ktorom sa 24. februára v Leviaciach prvýkrát predstavia aj mužské družstvá.

Chemes Humenné - VKP Bratislava 1:3  (-23, -20, 14, -19)
Zápas trval: 100 minút. Rozhodovali: Hodoň, Daruľa, 900 divákov.
Chemes: Javorčík, Kríž, Mizerák, Matta, Hriňák, Jakubov, libero Vajda (Marišin, Leškanič, Tomášik, Kašper, Kríž, Leškanič). Tréner: R. Vlkolinský.
VKP: Pělucha, Hollý, Kriško, Slezák, Vojkovič, Kubš, libero Kišš (Brandis, Rehák, Ju. Nosek). Tréner: Ja. Nosek.

Hummené vstúpilo za mohutnej podpory svojich fanúšikov do zápasu výborne a viedlo rýchlo 3:0. Náskok držali Východniari až do prvého technického timeoutu, keď na stav 8:5 upravil útokom stredom blokár Mizerák. Potom sa však vo výbornom svetle prezentoval blokár Pělucha, Hollý dal eso a VKP otočil na 12:9. Bratislavčania potom viedli 15:12, lenže Humenné sa vrátilo späť do hry po bloku Mizeráka - 15:15. Následne dal eso Javorčík a na druhom technickom "tajme" mali mierne navrch Humenčania. Rozhodujúci moment dramatickej koncovky prvého setu nastal po zlom príjme Humenného a následnom smeči Kriška. VKP sa dostal do vedenia 24:22 a prvý set vyhral 25:23, keď ho ukončil diagonál Vojkovič.

Druhý set začal tromi esami po sebe Hollého a VKP viedol 3:0. Potom sa dvakrát na bloku a raz na útoku blysol Pělucha a bolo 6:0 pre policajtov! Na prvom technickom timeoute viedol VKP po delovom smeči Slezáka 8:1. Tréner Vlkolinský potom vymenil nahrávačov, keď poslal namiesto Mattu na ihrisko Tomášika a zmena pomohla. Chemes znížil po dvoch akciách Javorčíka na 4:8 a neskôr po ese blokára Kašpera na 7:9. Lenže prišli chyby a Bratislavčania opäť odskočili na 12:7 a keď Mizerák zahral do autu, bolo 14:8 pre VKP. Tréner Vlkolinský, ktorý medzitým poslal Mattu späť na ihrisko, si zobral už druhý timeout v tomto sete. Po útoku Kubša bolo 16:12 a VKP smeroval aj za ziskom druhého setu. Po výbornom bloku Pěluchu viedli Bratislavčania už 22:17. Humenné po ese Mizeráka síce znížilo na 19:22, lenže VKP záver setu zvládol a vyhral ho 25:20. Policajti viedli 2:0.

Nástup do tretieho setu zvládlo Humenné a najmä vďaka výbornému bloku viedlo 6:2. Následne dal dve esá po sebe Kašper a na prvom technickom timeoute viedol Chemes 8:2. Kašper po krátkom oddýchnutí pridal ďalšie eso a Hummenné vyhrávalo už 10:2. Bratislavčanom sa nedarilo, naopak Humenné sa dostalo na koňa a za výdatnej pomoci skandujúcich fanúšikov pridávalo jeden bod za druhým. Po ese Hriňáka bolo už 13:3. Na druhom technickom timeoute viedli Východniari 16:7, keď tvrdo zaútočil Jakubov. Humenné smerovalo sa ziskom setu a po ďalšom ese Mizeráka viedlo 18:7. V závere setu sa už zázrak nestal a Humenné po víťazstve 25:14 znížilo na 1:2 na sety.

Víťazi Slovenského pohára 2010 - VKP Bratislava. Foto: TASR, Lukáš Furcoň

Prvý brejk v štvrtom sete získalo Humenné, keď Hollý dvakrát nepresne nahral Vojkovičovi a ten v oboch prípadoch zasiahol anténku - 4:2. Na prvom technickom timeoute viedlo Hummené 8:6, keď dlhú výmenu ukončil Hriňák. Lenže potom opäť výborne zablokoval útok Humenčanov Pělucha a bolo vyrovnané 8:8. Potom sa obe družstvá striedali vo vedení, ale do brejku sa dostali hráči VKP, keď Humenčania nezvládli tvrdý servis Vojkoviča a Kriško už mal na sieti ľahkú úlohu - 14:12. Policajti získali aj ďalšiu loptu a viedli 15:12. Bratislavčania boli na koni a pri podaní Kubša a jeho dvoch esách viedli už 21:13! Záver setu Bratislavčania zvládli, set vyhrali 25:19 a celý zápas 3:1.

Richard Vlkolinský, tréner Humenného: "Evidentne nám dnes viazla súhra nahrávačov s útočiacimi hráčmi, prejavilo sa že Matta nie je každý deň na tréningu. Navyše v podstate nemám ďalšieho schopného smečiara na striedanie a nemôžem tak hru pribrdziť a potom rozprúdiť, tak ako som to mohol do doby zranenie Hudáka. Nevysporiadali sme sa s prihrávkou, zlyhali mi obaja smečiari Javorčík aj Hriňák a v útočnej činnosti aj Jakubov. Myslím, že VKP pôsobilo zohratejšie, voľnejšie, išli do toho s odvahou a vyšlo im to."

Milan Hriňák, smečiar Humenného: "V prvom rade gratulujem súperovi k víťazstvu, najmä prvé dva sety hral výborne. Dobre zahral nahrávač Tomáš Hollý a na prihrávke a na útoku hral dobre Matej Kubš. My sme začali s rešpektom, pretože sme sa v tejto sezóne ešte nestretli a nevedeli sme čo môžeme od nich očakávať. Škoda, že sme nenastúpili v takom tempe ako v treťom sete, keď sme išli odvážne do podania...V koncovkách sme mali problém s prihrávkou a v tom bol medzi nami rozdiel. Súper vyhral zaslúžene, dúfam, že o rok sa budeme tešiť zase my."

Robert Hronský, vedúci družstva VKP: "Bol to pre divákov dobrý a napínavý zápas. Vyhrávali sme relatívne hladko 2:0, ale na začiatku tretieho setu sme spravili dve-tri chyby, hladko sme ho prehrali a zdalo sa, že to bude zlé. Potom sme však začali hrať svoju hru, znova sme sa vzchopili, prestali sme kaziť a zápas sme relatívne hladko doviedli do víťazného konca. Sme radi, že sme Humennému vrátili prehru z minulého roka."

Tomáš Hollý, nahrávač VKP: "Myslím, že rozhodla koncovka prvého setu, v ktorom sme stále prehrávali, ale na konci sme to otočili. Myslím, že sme boli lepší na útoku, veľmi dobre zahrali Vojkovič a Kubš, možno lepšie ako ich univerzál a smečiari. V tom bol asi najväčší rozdiel. V štvrtom sete sme spravili hlúpe chyby, ale našťastie sa nám to podarilo otočiť. Dostali sme sa do náskoku 19:13 a už sme verili, že to zvládneme. Myslím, že Humenné bolo tak ako pred rokom favoritom duelu, pretože hrá v Stredoeurópskej lige a konfrontuje sa so silnejšími súpermi. Možno ich výkon ovplyvnilo aj to, že Matta má pracovné povinnosti a nie je poriadne s hráčmi zohratý. Dúfam, že to nedopadne tak ako pred rokom, že ten kto vyhral pohár nevyhral ligu."