1993 Slávia UK BA

Humenné získalo prvýkrát Slovenský pohár, Doprastav obhájil

31. 01. 2009

Doprastav Bratislava

Volejbalistky Doprastavu Bratislava obhájili víťazstvo v Slovenskom pohári. Zverenky trénera Mareka Rojka vyhrali vo finálovom zápase v Spišskej Novej Vsi nad Sláviou UK 3:1. V mužskom finále triumfoval VK Chemes Humenné, keď v dramatickom zápase zdolal VKP Bratislava 3:2 a pohár získal prvýkrát v histórii.

Humenné viedlo 2:0, VKP však dokázalo vyrovnať a musel rozhodnúť tajbrejk. V ňom uspeli úradujúci majstri a získali do vitríny úspechov cennú trofej. Za víťazstvo v pohári zinkasovali oba tímy (ženský aj mužský) 1000 eur, zdolané družstvá dostali polovicu.

Finále žien:
Slávia UK Bratislava - Doprastav Bratislava 1:3 (25:19, 21:25, 9:25, 18:25)
98 min, rozhodovali: Mokrý a Höger, 1200 divákov.
Slávia:
Kóšová, Paňková, Čierna, Hrončeková, Forgáchová, Golitková, libero Bognárová. (Hinzellerová, Halmová, Hnátová) Trénerka: Z. Tlstovičová
Doprastav: Kuciaková, Crkoňová, Kubová, Viestová, Pencová, Kručovská, libero Valachová. (Brownová, Frigmanská, Solipiwková, Fábryová). Tréner M. Rojko

Slávia si v úvode vypracovala mierny náskok, ktorý udržovala do stavu 6:4. Doprastavu sa potom pri podaní Kručovskej podarilo vyrovnať na 6:6. Priebeh bol vyrovnaný až do stavu 10:10, potom však spravila Slávia pri podaní Paňkovej sedembodovú šnúru a viedla 17:10. Doprastavu sa ešte podarilo znížiť, ale veľký náskok Slávie už nedotiahol a prvý set prehral 19:25. Slávia mala výborný nástup aj do druhého setu, keď viedla už 6:1 a 8:4. Doprastav však pri podaní Pencovej stiahol náskok a dokonca otočil na 9:8. Od tohto momentu bol Doprastav lepším družstvom. Zlepšil sa na prihrávke a v útoku a vypracoval si dvojbodový náskok, ktorý držal až do stavu 18:16. Slávia pri podaní Golitkovej ešte dokázala vyrovnať, ale záver setu patril Doprastavu, ktorý vyhral 25:21 a vyrovnal na 1:1 na sety. V treťom sete Doprastav jasne dominoval a vyhral 25:9. Podobný priebeh mal aj štvrtý set. Doprastav od začiatku viedol a nedovolil Slávii vrátiť sa späť do zápasu. Na druhom technickom time-oute viedli zverenky Mareka Rojka 16:9 a zápas už doviedli do víťazného konca.

Zuzana Tlstovičová, trénerka Slávie UK: "Mrzí ma, že sme po dobrom prvom sete a aj vstupe do druhého nezvládli ďalší priebeh zápasu. Bolo tam z našej strany veľa nepresností a z môjho pohľadu aj strachu. Doprastav sa dostal na koňa. Vytiahol na nás taktický servis, ktorému sme nevedeli čeliť, vzápätí boli lepší aj na prihrávke a preto je ten výsledok taký, ako je. My sa trápime vo veľa veciach. Som z tejto prehry sklamaná."

Marek Rojko, tréner Doprastavu: "Nastúpili sme v trochu inej zostave ako by všetci čakali. Vedeli sme, že Slávia bude pripravená na Solipiwko, že bude podávať na novú hráčku a preto tie zmeny. Do polovice prvého setu to ako tak išlo, ale potom bolo vidieť, že zásahov do zostavy bolo dosť a vrátili sme sa k zostave, v ktorej hrávame normálne. Aj keď sme prehrávali 0:1 a 1:6, tak som nepanikáril, pretože to ešte nič neznamenalo. Som rád, že sme to zvládli a obhájili víťazstvo v pohári."

Finále mužov:
VKP Bratislava - VK Chemes Humenné 2:3 (21:25, 23:25, 27:25, 25:21, 14:16)
130  minút, rozhodcovia: Hank, Porvazník
VKP:
Ventruba, Pělucha, Kriško, Brandis, Jankovič, Kardoš, libero Kišš (Nosek, Hollý, Spevár, Slezák, Vojkovič). Tréner: I. Husár.
Humenné: Kríž, Pollák, Matta, Hriňák, Ondrušek, Jakubov, libero Vajda (Javorčík, Kašper, Gut, Sabol, Hudák). Tréner: R. Vlkolinský.

V prvom sete bol stav vyrovnaný až do 9:9. Potom Humenné pri podaní Kríža získalo tri body po sebe a vypracovali si náskok, ktorý už VKP nedokázalo zmazať. Humenné vyhralo prvý set 25:21.

V druhom sete viedlo Humenné 5:2, ale VKP dokázali pri podaní Ventrubu vyrovnať na 5:5. Bratislavčania zlepšili blok a prihrávku a na prvom technickom time-oute viedli 8:6 a následne 9:6. Náskok však VKP neudržalo a Hummené vyrovnalo na 10:10. Po Brandísovom bode z podania viedlo VKP 13:11 a tréner Humenného Richard Vlkolinský si zobral time-out. Tímu to však nepomohlo, VKP totiž zvýšilo náskok až na 18:14 a zdalo sa, že druhý set získa. Humenné však výborným blokom získalo štyri body po sebe a otočilo na 20:19 vo svoj prospech. V dramatickej koncovke využilo Humenné hneď svoj prvý setbal a viedlo 2:0 na sety.

Aj tretí set začalo Humenné lepšie. Viedlo 3:0 a po útoku Jakubova 5:2. VKP však vyrovnalo a pokračovalo sa od začiatku. Záver setu bol mimoriadne dramatický. Humenné malo mierne navrch, ale do brejku sa ani jeden tím nedostal. Za stavu 21:21 smečoval Jakubov do autu, aj keď reklamoval teč a miernu výhodu získalo VKP. Bratislavčania nakoniec využili tretí setbal, keď akciu zakončil Ventruba - 27:25.

Do štvrtého setu vstúpili úspešnejšie Bratislavčania, keď viedli 6:3. VKP si náskok udržovalo, Humennému sa podarilo znížiť na rozdiel dvoch bodov (10:12), ale po sérii chýb Chemesu sa VKP dostalo do pohodlného šesťbodového rozdielu, ktorý udržalo a rozhodnúť musel tajbrejk.

V tajbrejku získali prvé tri body hráči VKP a zdalo sa, že využijú útlm Humenčanov, ktorí boli po dvoch prehratých setoch psychicky dole. Po chybe Ventrubu, ktorý smečoval do siete však bolo vyrovnané. Dôležitý bod získal pre Humenné po úspešnom bloku Matta a jeho tím viedol 6:5. VKP dokázalo za stavu 12:14 odvrátiť dva mečbaly, ale zápas rozhodol esom humenský smečiar Jakubov.

Ivan Husár, tréner VKP: "V úvode nám chýbal odvážny servis a útok. V tajbrejku sme prehrávali 7:12 a dbali sme na to, aby sme všetko urobili ako treba a vychádzalo nám to. V závere bolo jasné, že Jakubov bude útočiť do diagonály a bolo potrebné, aby sme tam boli dvaja. Ale prešiel a chýbalo pár centimetrov, aby sme ho zablokovali. Bol to však nádherný zápas, aj keď sme mohli prehrať aj 0:3."

Richard Vlkolinský, tréner Humenného: "V treťom sete sme vypadli z rytmu hry, ktorý sme mali. Dovtedy naša hra bola nátlaková, drzá, držali sme tempo hry a veľmi dobre sme bránili. Nebudem komentovať okolnosti prečo sa nám rytmus rozbil. Každý má svoj podieľ viny. Hráči sa musia takýchto vecí vyvarovať, musia sa koncentrovať ďalej. Keby sme nevypadli v závere tretieho setu z rytmu, tak z toho nemusel byť päťsetový zápas. Som rád, že sme vyhrali, pretože VKP je silný tím. V závere som veril, že Jakubov dá eso a nesklamal ma. Pre divákov to bol skvelý zápas."