Muži
2014 Chemes Humenné

2013 VT UNICEF BA
2012 Chemes Humenné
2011 VKP Bratislava
2010 Chemes Humenné
2009 VKP Bratislava
2008 Chemes Humenné
2007 Nové Mesto n. V.
2006 VKP Bratislava
2005 VK PU Prešov
2004 VKP Bratislava
2003 ŠK Matador Púchov
2002 ŠK Matador Púchov
2001 Petrochema Dubová
2000 ŠK Matador Púchov
1999 VKP Bratislava
1998 VKP Bratislava
1997 VKP Bratislava
1996 VKP Bratislava
1995 VKP Bratislava
1994 VKP Bratislava
1993 VKP Bratislava


Ženy
2014 Doprastav BA

2013 Slávia EU BA
2012 Doprastav BA
2011 Slávia UK EU BA
2010 Slávia UK BA
2009 Doprastav BA
2008 Slávia UK BA
2007 OMS Senica

2006 OMS Senica
2005 OMS SH Senica
2004 Slávia UK BA
2003 Slávia UK BA
2002 Slávia UK BA
2001 Slávia UK BA
2000 Slávia UK BA
1999 Slávia UK BA
1998 Slávia UK BA
1997 S.P.A.S.A. Žilina
1996 S.P.A.S.A. Žilina
1995 Slávia UK BA
1994 Slávia UK BA
1993 Slávia UK BA


Doprastav a VKP víťazmi Slovenského pohára

02. 02. 2008

Novými držiteľmi trofeje Slovenského pohára vo volejbale sa v sobotu na palubovke Mestskej športovej haly v Humennom stali ženy Doprastavu Bratislava a muži VKP Bratislava. Doprastav sa z pohárovej trofeje tešil vôbec po prvý raz v histórii súťaže, VKP po siedmy. 

  Doprastav vo finálovom zápase zvíťazil nad mestskými rivalkami zo Slávie UK Kúpele Dudince Bratislava 3:0 a domáci Humenčania podľahli VKP Bratislava po tajbrejkovej dráme 2:3. Obaja víťazi si zároveň zabezpečili aj prémiu 30.000 korún a miestenku v európskej klubovej súťaži, zdolané tímy sa museli uspokojiť s odmenou vo výške 15.000 Sk. Obaja ženskí finalisti mali už navyše po postupe zo semifinále istú aj účasť na turnaji Česko-Slovenského pohára v Hnúšti (20.-21. februára).

Finále SP, ženy:

VK Doprastav Bratislava - Slávia UK Bratislava 3:0 (24, 21, 19)
75 min, rozhodcovia: Savka, Hank, 800 divákov.
Doprastav: Krajčová, Truchanová, Pencová, Pavelková, Kručovská, Mühlsteinová - libero Valachová (Frigmanská, Gogolová, Jakábová)
Slávia UK: Cagáňová, Halmová, Hrončeková, Noseková, Mezeiová, Tomšíková - libero Bognárová (Golitková, Forgáchová, Halmová, M. Hnátová)
     

Radosť Doprastavu vo finále Slovenského pohára.


Na východe sa od začiatku hral pútavý volejbal, v ktorom síce nechýbali chyby, ale ani veľké nasadenie a emócie. Lepšie začali vicemajsterky zo Slávie, vyhrali prvý bod a hoci chvíľu prehrávali 3:5, pri Cagáňovej podaní otočili až na 7:5. Zverenky trénera Ľubomíra Petráša si po prvom technickom tajme dlho udržiavali dvoj- až trojbodový náskok a zdanlivo smerovali k pokojnej koncovke. Doprastav ale udrel práve v závere setu a v pravý čas. Najskôr sa dotiahol na 21:21 a neskôr 23:23. Klub z PKO sa dostal aj k prvému setbalu no Frigmanská poslala servis do autu. Hráčkam trénera Mareka Rojku to ale vyšlo na druhý pokus, keď slávistický smeč skončil na ich bloku.

Podobný priebeh mal aj druhý set, ale Slávia mala ešte lepší štart. Výborne útočila a pri Hrončekovej podaní sa dostala do slušného náskoku (8:2). Doprastav sa ale postupne spamätal a tesne po druhom technickom oddychovom čase už bolo opäť vyrovnané. Rojkove hráčky zostali na vlne a po chvíľke to už bolo 20:17. Vrcholom trápenia slávistiek bola ďalšia lopta, kedy mali súperky už dvakrát na lopatkách, no Frigmanská pohotovo zachránila a bodoval Doprastav. Veľkú šancu na zisk ďalšieho setu už nepustil z rúk a hoci spotrebovali až tri setbaly, nakoniec vytlčeným blokom posunuli výborne rozohratú partiu bližšie k úspešnému cieľu.

Priebeh setov a hlavne pokazené koncovky sa naplno prejavili na slávistickej koncetrácii a naštrbenej morálke. Tentokrát Doprastav viedol už od začiatku setu a prevyšoval rivalky nielen v obrane, či v útoku, ale naďalej aj v príslovečnom srdiečku (8:6). Tím od nábrežia Dunaja hral vo veľkej eufórii a postupne zvýšil náskok až na 17:12. Družstvo z Mladosti po Petrášovom oddychovom čase a Nosekovej klinci síce znížili na 17:14, no na rozlet ich súpera to bolo primálo. Po bode za zlé postavenie Slávie viedol Doprastav už 22:15 a nečakané trojsetové víťazstvo si už nedal vziať.

Tréner Doprastavu Marek Rojko: "So Sláviou sú súboje vždy špecifické a tak ako sme vyhrali 3:0, mohli sme po prvých dvoch setoch prehrávať 0:2. Rozdiel vo výkone oboch družstiev dnes predstavovala predvšetkým vynikajúca Frigmanská a samozrejme Pavelková. Tieto dve hráčky hrali nad rámec všetkých ostatných. Tiež mám ale pocit, že sme dnes chceli viac vyhrať."

Tréner Slávie UK Ľubomír Petráš: "Mali sme na to, aby sme vyhrali prvý set. Nevyšlo to, ale nevzdali sme to a bojovali sme aj v druhom sete, keď to ťahala v útoku predovšetkým Noseková. Doprastav bol dnes šikovnejší a dôraznejší zo zadných kolíkov a tým vyhral."

Smečiarka Doprastavu Katarína Truchanová: "Určite sme nečakali, že to bude také ľahké. Bojovali sme zo všetkých síl a myslím si, že sa nám to vyplatilo. Bolo to dosť vyrovnané a asi sme mali aj dosť šťastia."

Nahrávačka Slávie UK Michala Halmová: "Pripravovali sme sa rovnako poctivo ako Doprastav, ale spravili sme viacej vlastných chýb a to dosť rozhodlo. V loptách, kedy sme mali zabrať sme nezabrali a potom to už nebolo také nahecované."

Finále SP, muži:
VKP Bratislava - VK Chemes Humenné 3:2 (-15, 23, -21, 19, 12)
113 min, rozhodcovia: Porvazník, Höger, 1200 divákov (vypredané).
VKP: Szöke, Spevár, Joščák, Hollý, Halás, Patúc - libero Kubš (Begmenko, Husár, Kišš, Roštár)
Chemes: Kríž, Pollák, Matta, Hriňák, Ondrušek, Jakubov - libero Vajda (Soták, Mikula, Gut, Kašper, Tholt) 

Joščák z VKP vo finále Slovenského pohára útočí
cez blokujúcich Ondrušeka a Kríža, prizerá sa Hollý.

Papierovým "domácim" z Bratislavy sa dostalo v novučkej a vypredanej hale od Humenčanov búrlivého privítania a domáce publikum mohlo od začiatku jasať. Patúc podal do sita, Chemes dvakrát po sebe vytĺkol bloky a viedol 3:0. Vo skvelej atmosfére sa bronzový tím minulej sezóny postupne odpútal až na šesť bodov (8:14, 12:18). Po Patúcovom treťom podaní do siete v poradí mali už Humenčania set pevne v rukách (20:15) a najmä vďaka skvelej obrane už Bratislavčanom nedovolili uhrať ani bod.

Vstup do druhého dejstva ale patril VKP a Patúcovu šnúru na podaní ukončil až smeč Kríža na 4:1. To už ale domáci tréner Richard Vlkolinský predtým radšej zobral oddychový čas. Po technickom tajme ponúkli oba tímy prekrásnu výmenu s úspešným koncom pre Chemes. Na podanie sa dostal Ondrušek a jeho sériu šiestich bodov neprerušil ani bratislavský oddychový čas (8:9). Rekordný slovenský šampión sa ale opäť vrátil do vedenia (14:11) a hoci hostitelia finále opäť vyrovnali (15:15), o druhý technický tajm sa postaral Joščák presným smečom. Až do koncovky sa súperi bili o každú loptu, hráčom z hlavného mesta sa potom ale podarilo získať štvorbodový náskok, ktorý sa ukázal byť aj napriek mohutnému finišu Humenčanov rozhodujúci.

Po ďalšej obrátke ale Chemes pokračoval proti úradujúcim vicemajstrom vo veľkej ofenzíve a rýchlo sa mu vzdialil - 4:1, 8:5, 12:7, 16:10. Hoci VKP znížilo na 14:17, Hriňákovi sa v celom sete neprestávalo dariť v útokoch pri ľavej anténke a po ďalších troch výmenách už bol náskok východniarov opäť bezpečný (14:20). Záver setu patril Halásovi v bielom drese - najskôr po smeči a ese odvrátil dva setbaly Humenného, no pri treťom zaservoval iba do siete - 21:25.

Už prvé lopty štvrtej časti naznačili, že Chemes to nebude mať ľahké s dotiahnutím duelu do víťazstva. Vlkolinský síce bral tajm už za stavu 2:5, ale stále reálnejšiu vidinu tajbrejku nedokázal zastaviť ani početnými striedaniami. VKP bezpečne budovalo stále vyšší náskok a piaty set pomerne rýchlo spečatili. Ondrušek v závere takmer do detailov skopíroval Halása z predošlého setu. Najskôr smečom a potom priamym bodom z podania trochu prikrášlil výsledok, no následne jeho servis skončil v aute.

Tajbrejk začali Humenčania úspešným útokom Kríža cez stred a zdarne si počínali aj v ďalších výmenách. S rastúcim náskokom (6:2, 7:3) gradovala aj nálada v hale. Lenže Bratislavčania sa rýchlo spamätali a so Szökem na podaní otočili na 9:7 a partiu už nepustili z rúk.

Tréner Humenného Richard Vlkolinský: "Myslím si, že zápas, v ktorom každý získal set v tých dlhých setoch, mal set vo svojej moci. Bol to taký prelínačkový zápas. V tajbrejku rozhodoval tímový duch a odvaha hráčov VKP, že to nevzdali za veľmi nepriaznivého stavu. Tak si za to zaslúžia obdiv. My sme tam stratili odvahu."
Asistent trénera VKP Martin Špaček: "Nastúpili sme v Humennom po nevydarenom zápase v Nitre. Vedeli sme, že atmosféra v Humennom bude veľmi nabitá. Neboli sme favoritom, hrali sme pod tlakom, ale postupne sme sa z toho dostali a záver bol už troška aj o šťastí." 
Nahrávač VKP Tomáš Hollý: "Keby sme neverili v nejaký úspech, tak sme do Humenného nemuseli ani chodiť. Samozrejme, že nádej sme určitú mali, aj keď sme sa necítili v úlohe favoritov. V prvom sete Humenné veľmi dobre servovalo, my sme sa s tým neskôr veľmi dobre vysporiadali. V tajbrejku nám pomohla šnúra."
Smečiar Humenného Roman Ondrušek: "V piatom sete rozhodla určite väčšia rozhodnosť zo strany súpera. Prvé štyri sety boli v podstate jasné z jednej alebo druhej strany. Z našej strany v prvom sete výborný výkon, v ďalšom priebehu VKP začali podávať taktickejšie a my sme sa s tým nevysporiadali."  

Zdroj: SVFNaspä?Technická podpora    Dizajn a programovanie: Millennium 000