1994 Slávia UK BA
1993 Slávia UK BA

Slovenský pohár vyhrali muži VKP a ženy Senice

20. 01. 2007

Novými víťazmi Slovenského pohára sa v sobotu stali volejbalisti VKP Bratislava. Vo finálovom súboji v Leviciach v konfrontácii majstrov dvoch uplynulých sezón zverenci trénera Jaroslava Noseka zvíťazili nad PU Prešov 3:1.

Do finálového duelu pred zaplneným hľadiskom modernej levickej arény lepšie vstúpili Prešovčania, pôsobili disciplinovaným dojmom a robili minimum chýb. VKP sa presadzovalo predovšetkým vďaka Kohútovi a Husárovi, postupne stiahli a ujali sa vedenia 18:17, za stavu 22:22, odskočili na 24:22 a druhým setbalom získali úvodné dejstvo. Po zmene strán Prešov maximálne riskoval na podaní, vypracoval si náskok 10:6 a neskôr aj 18:12, vtedy však začal vyrábať zbytočné chyby. Bratislavčania, ktorých naďalej v útoku ťahal predovšetkým Husár, otočili na 21:19 a hoci Prešov ešte zabojoval, v koncovke nevyužil dva setbaly. Naopak policajti svoj druhý pokus využili a dostali sa do pohodlného vedenia 2:0 na sety.

Tretia časť však bola absolútne v réžii extraligistu, ktorý si rýchlo vypracoval hrozivý náskok 11:3 a 13:4. Účastník Stredoeurópskej ligy síce trochu skorigoval, no pri druhej sérii Škvarekových účinných podaní sa zisku setu dočkali aj východniari a to s úctyhodným skóre. Bratislavčania nastúpili do záverečného setu s odhodlaním zabrániť dráme, no oba viacbodové úniky Prešovčania zlikvidovali. Odolávali až do stavu 16:15, VKP potom pri Kohútovom podaní ušlo na 19:15 a osud zápasu predznamenalo jeho eso (20:15). Favorit si už triumf nenechal vziať.

Tréner VKP Jaroslav Nosek: "Počítal som s tým, že to nebude jednoduchý zápas. Tušil som, že Prešov so žilinským trénerom Chudíkom príde veľmi dobre motivovaní a dajú do toho všetko. V podstate to naplnilo moje očakávania, že to ľahké víťazstvo nebude. Pre nás je plus, že hráme Stredoeurópsku ligu, sú tam kvalitní súperi a aj na základe toho sa dokážeme zmobilizovať. Ako bolo vidno v prvom a aj v druhom sete, prehrávali sme, no nakoniec sme oba sety zvládli."
Tréner Prešova Rostislav Chudík: "Gratulujem súperovi, bol dnes o niečo lepší. Trošku ma mrzí druhý set, kde sme premrhali sľubný náskok. Riskovali sme a hrali sme uvoľnenejšie, veď favorit musel a my sme chceli. Ale aj tak si myslím, že sme predviedli dobrý volejbal, plný pekných akcií a výmen. Prehrali sme, no vieme, kde sme robili chyby a treba na nich pracovať."

Slovenský pohár finále, muži:
VKP Bratislava PU Prešov 3:1 (23, 26, -11, 18)
92 min, rozhodcovia: Mokrý, Schimpl, 1350 divákov.
VKP: Hollý, Pělucha, Kohút, Begmenko, Patúc, Husár, libero Hody (Joščák, Roštár, Končal, Vojkovič)
PU: Feňo, Škvarek, Mikita, Sopko, Javorčík, Gešperík, libero Váhovský (Barlík, Varchola, Soták, Nemtuda)

Ženy: Senica - Slávia UK 3:1

Volejbalistky úradujúceho slovenského majstra OMS Senica sa v sobotu stali novými držiteľkami trofeje Slovenského pohára. Vo finálovom zápase vo vypredanej Mestskej športovej hale v Leviciach zdolali zverenky trénera Vladimíra Sirvoňa obhajkyne trofeje zo Slávie UK Bratislava 3:1.

V žičlivej atmosfére sa obaja finalisti, ktorí cez týždeň vypadli z pohárovej Európy, prezentovali v úvodných výmenách úspešnými blokmi. Seničanky zvládli úvodnú pasáž lepšie a postupne si vytvorili viacbodový náskok (7:3). Slávia sa však postupne dotiahla na rozdiel dvoch bodov (16:14) a po technickom oddychovom čase šla na palubovku s odhodlaním vyrovnať. Následná výmena však skončila úspechom Seničaniek a hoci Hančík hneď siahol po tajme, ďalší únik Seničaniek nezastavil. Domáci suverén odskočil až na 19:15, no Slávia niekoľkými efektívnymi blokmi opäť korigovala na 21:20. Noseková síce vzápätí podala do autu, no následný senický útok v podaní Biksadskej tiež neskončil úspešne a po ese Marčekovej bolo vyrovnané (22:22). Marčekovej servis dostal
slávistky aj do vedenia a nervózne Seničanky kapitulovali už pri prvom setbale súperiek.

Ďalší scenár už zodpovedal predzápasovým prognózam, Slávia sa borila s prihrávkou a Senica už neohrozene kráčala za víťazstvom. V záverečnom dejstve sa schyľovala k debaklu bratislavského družstva, no Hančíkova
družina sa nakoniec ešte trochu pozviechala a postarala sa o dôstojnejší záver.

Tréner Senice Vladimír Sirvoň: "Úsilie Slávie v prvom sete bolo enormné. Najmä keď sa na nás dotiahli a skúsili to. My sme spravili pár chýb a dostali sme sa pod tlak. Podpísala sa pod to aj únava, po dvoch zápasoch s Murciou to bolo ťažké znova tím motivovať. Teší ma, že nášmu tímu sa pre Senicu nakoniec podarilo vybojovať po prvý raz trofej Slovenského pohára."
Tréner Slávie UK Martin Hančík: "Hrali sme veľmi zle na prihrávke, s Kieldrechtom sa to nedalo porovnať. Držal nás ale fantastický blok a výborná obrana, dobre hrala aj nahrávačka a aj účinkoval taktický servis. Príjem sa bohužiaľ nezlepšil celý zápas a keď sa k tomu pridalo, že sme v obrane už nič nechytili, ťažko sa už dalo hrať."

Slovenský pohár finále, ženy:
OMS Senica  - Slávia UK Bratislava 3:1 (-23, 18, 18, 18)
86 min, rozhodcovia: Hank, M. Sarka, 1350 divákov.
OMS: Viestová, Schlindweinová, Jošovičová, Biksadská, Gáliková, Oliveirová Cruzová, libero Kleskeňová (Bramborová)
Slávia UK: Mezeiová, Hnátová, Soarezová, Gogolová, Marčeková, Noseková - libero Čapková (Paňková, Cagáňová, Bognárová)