Muži
2014 Chemes Humenné

2013 VT UNICEF BA
2012 Chemes Humenné
2011 VKP Bratislava
2010 Chemes Humenné
2009 VKP Bratislava
2008 Chemes Humenné
2007 Nové Mesto n. V.
2006 VKP Bratislava
2005 VK PU Prešov
2004 VKP Bratislava
2003 ŠK Matador Púchov
2002 ŠK Matador Púchov
2001 Petrochema Dubová
2000 ŠK Matador Púchov
1999 VKP Bratislava
1998 VKP Bratislava
1997 VKP Bratislava
1996 VKP Bratislava
1995 VKP Bratislava
1994 VKP Bratislava
1993 VKP Bratislava


Ženy
2014 Doprastav BA

2013 Slávia EU BA
2012 Doprastav BA
2011 Slávia UK EU BA
2010 Slávia UK BA
2009 Doprastav BA
2008 Slávia UK BA
2007 OMS Senica

2006 OMS Senica
2005 OMS SH Senica
2004 Slávia UK BA
2003 Slávia UK BA
2002 Slávia UK BA
2001 Slávia UK BA
2000 Slávia UK BA
1999 Slávia UK BA
1998 Slávia UK BA
1997 S.P.A.S.A. Žilina
1996 S.P.A.S.A. Žilina
1995 Slávia UK BA
1994 Slávia UK BA
1993 Slávia UK BA


Začína sa boj o mužské finále

24. 03. 2015

Vytla?i?    Posla? e-mailom

Univerzál Chemesu Peter Mlynarčík v útoku proti Prešovu. Atraktívna série tímov z východu sa začína v stredu v Prešove. Kto postúpi do finále? FOTO: Lukáš Jaseňák.

Už ide do tuhého. Extraligová súťaž mužov vstupuje do záverečnej fázy a v stredu sa v Prešove a v Komárne rozbiehajú semifinálové série. Medzi najlepšie štyri tímy sa prebojovali rovnaké družstvá ako v Slovenskom pohári a zhodou okolností vytvorili tímy aj rovnaké semifinálové dvojice. Prešov sa stretne vo východniarskom derby so Spišskou Novou Vsou a víťaz Slovenského pohára z Komárna vyzve Prievidzu. Na Final Four Slovenského pohára videli diváci kvalitný volejbal a päťsetové bitky, máme sa teda na čo tešiť.

VK MIRAD PU Prešov (1.) - ŠK Chemes Spišská Nová Ves (4.)

Kapitán Martin Sopko. FOTO: Viktor Zamborský.

Prešovčania túžia po majstrovskom pohári, ktorý do klubovej vitríny získali zatiaľ len raz. Pred 10 rokmi boli pri zisku titulu aj Martin Sopko st., Michal Červeň a Kamil Feňo, ktorí sa pred sezónou vrátili do klubu, kde s volejbalom začínali a sila Šarišanov tým výrazne stúpla. Odrazilo sa to aj na výsledkoch, veď Prešov suverénne vyhral základnú časť a "pole position" si s prehľadom udržal aj pred štartom vyraďovacích bojov.

Prešov vo štvrťfinále vyradil Nitru, teraz však zverencov trénera Ľuboslava Šalatu čaká podstatne náročnejšia prekážka. "S Chemesom sme v tejto sezóne vyhrali všetkých päť duelov, hoci to boli vždy náročné a tesné zápasy. Ukázali sme, že vieme s nimi hrať, psychická výhoda je na našej strane, ale v play off sa ide od nuly a všetky víťazstvá zo základnej časti teraz nemajú význam," povedal najskúsenejší hráč a kapitán VK MIRAD PU Martin Sopko a dodal: "Vieme čo Chemes spravil pre slovenský volejbal, rešpektujeme ich silu, ale my si veríme a chceme postúpiť do finále. Na sériu sa tešíme, sme pripravení a dúfam, že si kvalitný volejbal užijú aj diváci. K play off patria emócie a verím, že nás plné hľadiská vybičujú k dobrým výkonom," dodal 161-násobný slovenský reprezentant, ktorý figuruje v nominácii trénera Flavia Gulinelliho aj na blížiace sa leto.

Chemes obhajuje majstrovský titul, ale pri vyrovnanosti extraligy, ktorej kvalita príchodom viacerých hráčov výrazne stúpla, nekráča slovenskou scénou tak suverénne ako v minulosti. Tímu nepomohlo ani sťahovanie z Humenného do Spišskej Novej Vsi a družstvu chvíľu trvalo kým si na zmenu prostredia zvyklo. Do play off vstúpil Chemes až zo štvrtej pozície, ale tím trénera Richarda Vlkolinského aj napriek zmenám oproti minulej sezóne disponuje kvalitou, ktorá ho oprávňuje pomýšľať na najvyššie priečky. "Favoritom série je Prešov, ale ideme bojovať. Hlavný cieľ sme postupom do semifinále splnili, teraz už nemáme čo stratiť. Na sériu sa tešíme, pripravujeme sa na nich a na ihrisku odovzdáme maximum. Myslím, že to bude vyrovnaná séria, na oboch stranách sú kvalitní hráči a uvidíme ako to dopadne," povedal blokár Chemesu a 4-násobný majster Slovenska (3x Humenné, 1x Volley Team) Peter Kašper.

Vo štvrťfinále vyradili Chemesáci Myjavu 3:1 na zápasy. Prvé tri zápasy boli vyrovnané, v poslednom však východniari jasne dominovali a víťazstvom 3:0 na ihrisku súpera spečatili postup medzi najlepšie štyri tímy. "Pred posledným zápasom sme aj niečo zmenili v taktike, ale najmä sme veľmi chceli vyhrať. Od prvej lopty sme boli koncentrovaní a dali sme jasne najavo, že chceme sériu ukončiť," dodal skúsený 30-ročný blokár, ktorý takisto dostal pozvánku do národného tímu, ktorý tento rok čaká Final Four Svetovej ligy v Bratislave, Európske hry v Baku a v októbri majstrovstvá Európy v Bulharsku a v Taliansku.

Peter Kašper (č. 8) sa teší na derby s Prešovom. FOTO: Lukáš Jaseňák.

Vzájomné zápasy Prešov - Chemes:
extraliga: 3:1 (v), 3:2 (d), 3:1 (d), 3:1 (v), semifinále SP 3:2

Program semifinále VK MIRAD PU Prešov - ŠK Chemes Spišská Nová Ves (na 3 víťazstvá):

1. zápas - 25. marca o 17:00:
Prešov - Spišská Nová Ves (live na tvcom.cz)
2. zápas - 28. marca o 20:00:
Spišská Nová Ves - Prešov (live na Huste.tv a tvcom.cz)
3. zápas - 2. apríla 18:00:
Prešov - Spišská Nová Ves (live Slovak Sport TV a tvcom.cz)
prípadný 4. zápas - 4. apríla o 20:00:
Spišská Nová Ves - Prešov (live na tvcom.cz)
prípadný 5. zápas - 8. apríla o 17:00:
Prešov - Spišská Nová Ves (live na tvcom.cz)

Spartak VKP Komárno (2.) - VK Prievidza (4.)

Druhú semifinálovú dvojicu tvoria tímy, ktoré sa medzi najlepších štyroch prebojovali v extralige prvýkrát v histórii. Víťaz Slovenského pohára Spartak VKP Komárno si zmeria sily s VK Prievidza. Zaujímavosťou je, že v štyroch extraligových meraniach síl sa ani raz netešil domáci tím. Na neutrálnej pôde v semifinále Slovenského pohára vyhralo Komárno v Spišskej Novej Vsi na prelome januára a februára vo veľkej dráme 3:2. "Nemyslím si, že séria dopadne tak, že doma nevyhrá ani jeden tím. My hráme vonku v podstate stále, pretože musíme cestovať aj do Komárna," pousmial sa skúsený nahrávač Spartak VKP Tomáš Hollý.

V akcii Tomáš Hollý. FOTO: Lukáš Jaseňák.

Štyri z piatich vzájomných zápasov medzi Komárnom a Prievidzou sa skončili až po päťsetovej bitke. "Dá sa očakávať vyrovnaná séria, uvidíme ako to dopadne. Pred sezónou sme sa chceli dostať medzi šesť najlepších tímov, postúpili sme až do semifinále, čo je fajn," dodal Hollý.

V drese Spartak VKP je šesť hráčov (Hollý, Pělucha, A. Patúc, Kišš, Demeter, Hinduliak), ktorí získali titul v drese VKP. Z prievidzského tímu ochutnali majstrovské šampanské len Matej Kubš a Tomáš Halanda. Skúsenosti tak sú na strane Komárna. "Je to pravda, ale Prievidza má v kádri Venezuelčanov, ktorí nehrali v extralige a preto to skresľuje. Ideme proti Prievidzi zabojovať o postup. Bolo by fajn keby sme sa dostali až do finále, ale nebude žiadna tragédia keď sa nám to nepodarí. My hráme volejbal poloprofesionálne popri práci. Keď to nevyjde, tak sa začína nohejbalová sezóna," zavtipkoval kapitán Komárna, ktorý má v zbierke dva majstrovské tituly s VKP Bratislava a legionársky chlebík okúsil aj v Česku (Brno), Rakúsku (Viedeň) a Francúzsku (St. Nazaire).

Oporou prievidzského tímu je reprezentačné libero Matej Kubš. Trojnásobný majster Slovenska (2x VKP Bratislava, 1x Volley Team Bratislava) má v tíme súpera viacero bývalých spoluhráčov a kamarátov. "Ak bude Miloš Horník hrať tak ako doteraz, tak to budeme mať veľmi ťažké," zložil Kubš poklonu univerzálovi Komárna a dodal: "Na sériu sa tešíme. Začíname síce vonku, ale dvakrát sme tam v tejto sezóne vyhrali, takže domáce prostredie nepovažujem za veľkú výhodu," dodal 70-násobný reprezentant.

Matej Kubš (13) si v tejto sezóne zahral aj na smeči. FOTO: Branislav Ulbrich.

Vo štvrťfinále prešli zverenci trénera Romana Kaššu cez mladíkov z COP Trenčín. "Bola to povinná jazda. Semifinále bude o niečom inom," dodal 26-ročný rodák z Banskej Bystrice. Práve v semifinále Slovenského pohára v Spišskej Novej Vsi proti Komárnu sa zranil smečiar Martin Vlk a sezóna sa pre neho skončila. Strata skúseného volejbalistu je pre Prievidzu citeľná. "My vôbec necítime, že nám Vlčko chýba. Chodí za nami na tréningy, je na každom zápase a žije s tímom. To, že nám nemôže pomôcť na ihrisku už nemá význam riešiť," dodal na záver Matej Kubš.

Vzájomné zápasy Komárno - Prievidza:
extraliga: 2:3 (d), 3:2 (v), 0:3 (d), 3:2 (v), semifinále SP 3:2

Program semifinále Spartak VKP Komárno - VK Prievidza (na 3 víťazstvá):

1. zápas - 25. marca o 18:00:
Komárno - Prievidza (live na tvcom.cz)
2. zápas - 27. marca o 19:00:
Prievidza - Komárno (live na Huste.tv a tvcom.cz)
3. zápas - 1. apríla 18:30:
Komárno - Prievidza (live na tvcom.cz)
prípadný 4. zápas - 3. apríla o 18:00:
Prievidza - Komárno (live na tvcom.cz)
prípadný 5. zápas - 8. apríla o 18:00:
Komárno - Prievidza (live na tvcom.cz)

Zdroj: Filip Hudec, SVFNaspä?Technická podpora    Dizajn a programovanie: Millennium 000