Muži
2014 Chemes Humenné

2013 VT UNICEF BA
2012 Chemes Humenné
2011 VKP Bratislava
2010 Chemes Humenné
2009 VKP Bratislava
2008 Chemes Humenné
2007 Nové Mesto n. V.
2006 VKP Bratislava
2005 VK PU Prešov
2004 VKP Bratislava
2003 ŠK Matador Púchov
2002 ŠK Matador Púchov
2001 Petrochema Dubová
2000 ŠK Matador Púchov
1999 VKP Bratislava
1998 VKP Bratislava
1997 VKP Bratislava
1996 VKP Bratislava
1995 VKP Bratislava
1994 VKP Bratislava
1993 VKP Bratislava


Ženy
2014 Doprastav BA

2013 Slávia EU BA
2012 Doprastav BA
2011 Slávia UK EU BA
2010 Slávia UK BA
2009 Doprastav BA
2008 Slávia UK BA
2007 OMS Senica

2006 OMS Senica
2005 OMS SH Senica
2004 Slávia UK BA
2003 Slávia UK BA
2002 Slávia UK BA
2001 Slávia UK BA
2000 Slávia UK BA
1999 Slávia UK BA
1998 Slávia UK BA
1997 S.P.A.S.A. Žilina
1996 S.P.A.S.A. Žilina
1995 Slávia UK BA
1994 Slávia UK BA
1993 Slávia UK BA


Volejbalisti Komárna a Prievidze si vôbec prvý raz zahrajú v semifinále play-off

23. 03. 2015

Vytla?i?    Posla? e-mailom

Univerzál Komárna Miloš Horník v útoku proti Prievidzi. FOTO: Spartak VKP Komárno.

Už sme si v poslednom čase v extralige volejbalistov zvykli, že každé semifinále play-off má svoju špeciálnu príchuť. Zatiaľčo vlani ho okorenilo hneď trojnásobné zastúpenie tímov z východného Slovenska (Humenné, Svidník, Prešov), pikantériou tohtosezónneho, ktoré sa začne v stredu 25. marca, je premiérová účasť dvoch v minulej sezóne ešte nováčikov Spartaka VKP Komárno a VK Prievidza.

V Komárne i v Prievidzi sa navyše v rovnakom období bude hrať aj semifinále basketbalistov, takže v oboch mestách si fanúšikovia prídu na svoje.

NIELEN DIVÁCI, ALE I FANÚŠIKOVIA

Volejbalisti Komárna pri svojej extraligovej premiére obsadili v minulej sezóne 8. miesto, keď vo štvrťfinále play-off stroskotali na neskoršom majstrovi z Humenného. Pred touto však vyrukovali hneď s dvoma novinkami. Najskôr angažovali skúseného trénera Daniela Oravca, ktorý predtým okrem zahraničných štácií v maďarskej Kazincbarcike či v českom ČZU Praha viedol v našej extralige Revúcu, Myjavu, Prešov a Nitru, následne sa dohodli na spolupráci s VKP Bratislava. Tá im okrem iného priniesla do kádra skúsených hráčov ako Tomáš Hollý, Andrej Patúc, Maroš Hinduliak, Miloš Horník či Robin Pělucha. „Ideme postupnými krokmi, najskôr to bola pokorná prvá šestka v nadstavbe, po nej postup do semifinále play-off. Vo Svidníku sme síce uspeli až v tajbrejku, ale v sérii by som bral i tri víťazné zápasy na 3:2. Hráči dostali oddych a verím, že naberú sily na semifinálovú sériu proti Prievidzi,“ poznamenal Daniel Oravec.

Ten v semifinále čaká dramatické série, aj vo Final Four Slovenského pohára sa všetky tri zápasy rozhodli až v piatich setoch. "V prvom rade sa vyššie posunula celá extraliga, v ktorej sa absolútna špička rozšírila na štyri-päť tímov. Väčšia vyrovnanosť jej pomohla,“ zdôrazňuje. Volejbalisti Komárna majú v extralige iba dvojročnú tradíciu, v tomto sa s miestnymi basketbalistami nemôžu porovnávať. Našťastie semifinálové termíny im nekolidujú. Doma budú hrať v stredu a vonku v piatok. Oravec vidí pozitívum aj v tom, že v Komárne si ľudia na mužský volejbal  zvykajú a v hľadisku sa objavujú nielen diváci, ale i fanúšikovia. V každom prípade však tretí zápas série s Prievidzou odohrajú v stredu 1. apríla v bratislavskej hale VKP v PKO.

DOMA NASTÚPIA UŽ V PIATOK

Prievidžania sa v extralige volejbalistov prvý raz nesmelo objavili už v jej premiérovej sezóne 1993/94. Po roku však vypadli a medzi elitu sa mužstvo, v ktorom vyrástli okrem iných šikovných volejbalistov i reprezentanti Jaroslav Vlk, Milan Kocian, Gerhard Ďalog, vrátilo po dvadsiatich rokoch. V minulej sezóne klub okolo šéfa Petra Štepanka obsadil v extralige ako nováčik piate miesto, ktoré v tejto minimálne vylepšil už postupom do semifinále.

"Naše ambície boli dostať sa do prvej štvorky. V základnej časti sme skončili štvrtí, v nadstavbe sme si polepšili na tretiu priečku. To bol náš jednoznačný cieľ, pretože šiesty Trenčín vyznel vo štvrťfinále v porovnaní s Myjavou ako podstatne príjemnejší súper. V druhom zápase na jeho palubovke i v poslednom treťom u nás sme síce stratili set, ale z pohľadu postupu to bola povinná jazda,“ vravel tréner Prievidze Roman Kašša.

Ten v tíme vlani pôsobil ako hrajúci asistent trénera Ivana Hiadlovského, ktorý paradoxne v závere tejto sezóny vedie mladých Trenčanov. Prievidžania prišli počas sezóny o zraneného reprezentanta Martina Vlka, ich hra je však postavená na trojici venezuelských reprezentantov. Z nich univerzál Kervin Piňerua v poslednom dueli proti Trenčínu chýbal v zostave (podľa trénera dostal voľno, aby si oddýchol), čím prišiel o lídrovskú stoličku v rebríčku najviac bodujúcich hráčov. V ňom ho o štyri body preskočil Komárňan Andrej Patúc, práve súboje týchto dvoch hráčov budú ozdobou semifinálovej série.

V Prievidzi je jasné, že prvé husle hrajú miestni basketbalisti. Ľudia však majú šport radi a cestu si počas sezóny našli i na volejbal. Pre kolíziu termínov (prvý semifinálový zápas v derby Prievidza – Handlová sa bude v Niké aréne hrať v sobotu 28. marca) sa volejbalisti v druhom semifinálovom dueli proti Komárnu doma postarajú o „predjedlo“ už v piatok 27. marca. V každom prípade si jeden z týchto dvoch semifinálových nováčikov odkrúti premiéru i v tohtoročnom finále play-off.

Od roku 1993 sa v elitnej prvej štvorke v extralige volejbalistov objavilo už 15 tímov, Komárno a Prievidza sú v nej nováčikmi. Rekordérom so 17 semifinálovými účasťami je 11-násobný majster VKP Bratislava, ten rovnako ako Púchov, Nové Mesto nad Váhom a Zvolen pôsobí v tejto sezóne v I. lige: VKP Bratislava 17x, Púchov 12x, Žilina 9x, Humenné (resp. Spišská Nová Ves) 9x, Prešov 8x, Dubová 7x, Nové Mesto nad Váhom 5x, Myjava 5x, Detva 4x, Svidník 4x, Zvolen 2x, Nitra 2x, Volley Team Bratislava 2x, Komárno 1x, Prievidza 1x.

Zdroj: Denník Šport, Pavol KubišNaspä?Technická podpora    Dizajn a programovanie: Millennium 000