Majstrami Európy sa stali prvýkrát Poliaci!

13. 09. 2009

Vytla?i?    Posla? e-mailom

Radosť nových majstrov Európy - Poliakov

Poľskí volejbaloví reprezentanti sa prvýkrát v histórii stali majstrami Európy. V krásnom finálovom zápase v tureckom Izmire vyhrali zverenci trénera Daniela Castellaniho nad Francúzskom 3:1 (27, 21, -16, 24).

Svoju šiestu účasť vo finále kontinentálneho šampionátu premenili Poliaci na vytúžené zlato. Francúzi rovnako ako pred šiestimi rokmi na ME v Nemecku vo finále ťahali za kratší koniec.

Poliaci na ME neprehrali ani jeden zápas. V skupine základnej fázy zdolali svojho neskoršieho finálového súpera Francúzsko 3:1, Nemecko 3:1 a Turecko 3:0, v E-skupine druhej fázy si poradili so Španielskom 3:2, so Slovenskom rovnako 3:2 a s Gréckom 3:0, v semifinále potom zmietli Bulharsko 3:0 a vo finále opäť narazili na Francúzsko a po tretí raz v aktuálnej sezóne ich zdolali navlas rovnakým pomerom setov 3:1.

Bronz získali volejbalisti Bulharska, ktorí v boji o 3. miesto vyhrali nad Ruskom hladko 3:0. Slovenskí reprezentanti obsadili na ME konečné 11. miesto, čo je o jedno miesto lepšie ako pred dvomi rokmi v Petrohrade.

Najprestížnejšie z individuálnych ocenení dostal poľský univerzál Piotr Gruszka, ktorý sa stal najužitočnejším hráčom turnaja (MVP).

Finále:
Poľsko - Francúzsko 3:1 (27, 21, -16, 24)
106 min, rozhodovali: Hobor (Maď.) a Loderus (Hol.), 2850 divákov
Poľsko: Gruszka 23, Plinski 8, Zagumny 1, Kurek 11, Bakiewicz 10, Mozdzonek 7, libero Gacek (Nowakowski, Woicki, Ruciak 5). Tréner: D. Castellani.
Francúzsko: Bazin 1, Rouzier 25, Vadeleux 13, Antiga 14, Samica 19, Kieffer 6, libero Henno (Rowlandson, Takaniko, Tuia, Sol). Tréner: P. Blain

Od úvodného podania bolo jasné, že to bude vyrovnaný boj dvoch vyspelých družstiev. V prvom sete sa ani jedno družstvo nedokázal odpútať od svojho súpera. Rozhodovalo sa v dramatickej koncovke, v ktorej mali viac šťastia Poliaci, ktorí nakoniec vyhrali 29:27 a ujali sa vedenia 1:0.

Lepší vstup do druhého dejstva mali Francúzi, ktorí už pred prvým technickým oddychovým časom získali prvý brejk a po ňom dokonca zvýšili na 9:6. Potom sa však Poliakom začalo neuveriteľne dariť v obrane v poli, Francúzi znervózneli a začali robiť elementárne chyby. Poliaci nielenže vyrovnali, ale pri ďalšom "povinnom" oddychu už boli o dva body pred svojím súperom. Skúsený tím si už nenechal vziať ponúkané víťazstvo a po výsledku 25:21 viedli "bielo-červení" už 2:0.

Tretí set však totálne patril reprezentantom krajiny galského kohúta. Tí akoby našli druhá dych. Boli lepší v každej hernej činnosti a postupne pridávali bod ku bodu a zvyšovali svoj náskok pred Poliakmi. Tréner severných susedov Slovenska Argentínčan Daniel Castellani už v polovici setu stiahol niektorých hráčov z ihriska s cieľom ušetriť ich sily na ďalší set. Náhradníci z lavička už len dohrávali set, v ktorom nakoniec Francúzi zvíťazili rozdielom triedy 25:16 a vynútili si pokračovanie zápasu.

Štvrtý set pripomínal prvý. Ani jedno družstvo nedokázalo ujsť druhému, ani raz nebol rozdiel medzi družstvami väčší ako dva body. Nakoniec Poliaci boli v koncovke o niečo lepší a premeniac druhý mečbal sa prvýkrát v histórii tešili z titulu. Naposledy si na medailu siahli v roku 1983, keď skončili na druhom mieste.