Slovensko uhralo len set a skončilo dvanáste

13. 09. 2007

Vytla?i?    Posla? e-mailom

Tomáš Kmeť (vľavo) a Michal Masný blokujú Holanďana Roberta Horstinka, pod blokom je pripravený Lukáš Diviš

Slovenskí volejbalisti zakončili svoje účinkovanie na 25. majstrovstvách Európy v ruskom Petrohrade ďalšou prehrou, Holandsku vo štvrťfinálovej E-skupine podľahli 1:3 a v konečnom rebríčku šampionátu obsadili 12. priečku. V sobotňajšom semifinále ME sa predstavia najskôr Španielsko a Fínsko (15.30) a potom ruská zborná v dueli so Srbskom (18.00).

E-skupina:
Holandsko - Slovensko 3:1 (28, -22, 18, 17)
96 min, rozhodcovia: Kulhanek (ČR), Callens (Bel.), 1000 divákov.
Slovensko: Masný 4, Kmeť 8, Červeň 14, Ogurčák 7, Sopko st. 11, Diviš 13 - libero Pipa (Barbierik 3, Skladaný, Nemec 3, Sopko ml.)
Holandsko: Freriks 5, Horstink 24, van der Wel 6, Kooistra 7, Bontje 9, Trommel 10 - libero Klok (Snippe, Hooi, Olieman 10)

Ďalšie výsledky: Nemecko - Francúzsko 3:0 (14, 22, 21), Srbsko - Španielsko 2:3 (-24, -19, 24, 22, -10)

Konečná tabuľka E-skupiny

Hlavnou motiváciou Slovákov v rozlúčke so šampionátom mohlo byť umiestenie pred aktuálnymi vicemajstrami sveta Poliakmi. Zverenci trénera Vladimíra Přidala začali v podobnom štýle ako deň predtým proti Srbsku a s ďalšou tradičnou volejbalovou mocnosťou hrali vyrovnanú partiu. Za stavu 10:10 dostal do vedenia Holanďanov spackaný slovenský servis následne sa pri podaní zaskvel Kooistra, ktorý dvakrát po sebe nachytal na hruškách modrý tím. Po dvoch esách ale nasledovalo sito a na druhej strane odpovedal podobne úspešne Ogurčák a opäť bolo vyrovnané. V koncovke odvrátili Slováci až päť setbalov súpera, po Kmeťovom neúspešnom zariskovaní na podaní ale oranjes šiestu šancu už neodmietli.

Čierna šnúra desiatich prehratých setov na šampionáte v rade Slovákov príliš neznechutila a po obrátke sa rýchlo ujali vedenia. Výborne im vyšla najmä pasáž medzi dvoma technickými oddychovými časmi, v ktorej sa im podarilo vypracovať až šesťbodový náskok (16:10). Holanďania síce znížili a slovenské družstvo sa v koncovke trochu vytrápilo no nakoniec druhý setbal využilo.

Vyrovnanosť charakterizovala aj scenár úvodu tretieho setu. Oba tímy sa striedali vo vedení (4:6, 8:7, 10:8), no postupne nastúpil pomarančový kolektív do trháku (19:13). Přidal prestriedal, na nahrávku poslal Skladaného, na smeč Nemca a na "účko" Barbierika, no Holanďania bezpečne set kontrolovali až do konca.

Štvrté dejstvo už bolo plne v réžii "tulipánov". V útoku si počínali úplne suverénne, naopak slovenské smeče často končili buď v aute, alebo na oranžovej stene. Súper, ktorému išlo o konečnú siedmu priečku, unikal raketovým tempom (12:5, 14:8, 16:10). Slováci ešte spravili šnúru na 16:13, no rozbehnutého Červeňa na podaní zastavil druhý technický tajm a po ňom zaservoval do sita. Holanďania sa mohli opäť upokojiť a už bez väčších problémov finišovali. V závere dostal po prvý raz na šampionáte príležitosť zahrať si aj dvanásty muž Přidalovho výberu Martin Sopko ml.

Tréner SR Vladimír Přidal: "Zase sa ukázalo to, čo proti Francúzom a v prvom sete proti Nemcom. Držali sme so súperom krok, konečne sme vyhrali set a pri troche šťastia sme mohli vyhrať aj prvý set. No potom prišlo možno poľavenie v koncentrácii a hlavne súper trošku pritlačil na podaní a zase sa nám to celé rozsypalo."

Martin Sopko: "Základ bol, že sme si to neprihrali. Rozhodlo podanie ich kľúčových hráčov, či už to bol Kooistra alebo Horstink. Keď sa postavili na servis, dali aj päť-šesť bodov. Do polovice setu to bolo vyrovnané, no potom prišli oni a potiahli to."

František Ogurčák: "Bohužiaľ. Myslím si, že sme boli znova veľmi blízko, no už neviem po koľkýkrát sa zopakovala tá nešťastná koncovka. Ak by sme uhrali prvú koncovku, bolo by to oveľa veselšie a ak by sme viedli 2:0, už by sme to asi dotiahli. Nevyhrali sme a sme z toho sklamaní. Pre nás sú to však obrovské skúsenosti a keď sa nám opäť podarí postúpiť, tak hádam už budeme hrať dôstojnejšiu partiu. Najväčší rozdiel v porovnaní so stretnutím v Poľsku, ktoré sme vyhrali, bol v jednom hráčovi. Horstink tam nehral dobre na prihrávke a z veľa útokov veľa pokazil. Dnes nás však ´robil´ vlastne on."