Muži
2014 Chemes Humenné

2013 VT UNICEF BA
2012 Chemes Humenné
2011 VKP Bratislava
2010 Chemes Humenné
2009 VKP Bratislava
2008 Chemes Humenné
2007 Nové Mesto n. V.
2006 VKP Bratislava
2005 VK PU Prešov
2004 VKP Bratislava
2003 ŠK Matador Púchov
2002 ŠK Matador Púchov
2001 Petrochema Dubová
2000 ŠK Matador Púchov
1999 VKP Bratislava
1998 VKP Bratislava
1997 VKP Bratislava
1996 VKP Bratislava
1995 VKP Bratislava
1994 VKP Bratislava
1993 VKP Bratislava


Ženy
2014 Doprastav BA

2013 Slávia EU BA
2012 Doprastav BA
2011 Slávia UK EU BA
2010 Slávia UK BA
2009 Doprastav BA
2008 Slávia UK BA
2007 OMS Senica

2006 OMS Senica
2005 OMS SH Senica
2004 Slávia UK BA
2003 Slávia UK BA
2002 Slávia UK BA
2001 Slávia UK BA
2000 Slávia UK BA
1999 Slávia UK BA
1998 Slávia UK BA
1997 S.P.A.S.A. Žilina
1996 S.P.A.S.A. Žilina
1995 Slávia UK BA
1994 Slávia UK BA
1993 Slávia UK BA


Úvod ME v Rusku: Slovensko - Francúzsko 1:3

06. 09. 2007

Vytla?i?    Posla? e-mailom

Martin Sopko st. sa snaží presadiť proti francúzskemu bloku Pierre Pujol (13) a Hardy Dessources

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom úvodnom zápase na XXV. majstrovstvách Európy v ruskom Petrohrade s favoritom C-skupiny a jedným z horúcich kandidátov na medailové umiestnenie Francúzskom 1:3. Prvé tri sety priniesli vyrovnanú hru, rozhodovalo sa až v koncovkách, štvrté dejstvo však už bolo úplne v réžii zverencov Philippa Blaina, ktorí potvrdili predzápasové papierové prognózy. V piatok odohrajú slovenskí volejbalisti ďalšie stretnutie, ich súperom bude od 15.30 SELČ Slovinsko, ktoré vo štvrtok podľahlo Španielsku rovnako 1:3.

Slovensko - Francúzsko 1:3 (-23, - 23, 24, -15)
105 min, rozhdocovia: Saltalippi (Tal.), Huntaniska (Fín.), 2000 divákov.
      SR: Masný, Sopko st. 12, Ogurčák 10, Červeň 14, Kmeť 14, Diviš 11 - libero Pipa (Barbierik 2, Skladaný 2, Nemec 2, Šabo 1)
      Francúzsko: Antiga 7, Samica 18, Hardy-Dessources 6, Rouzier 21, Vadeleux 7, Pujol 1 - libero Henno (Le Marrec 2, Kapfer, Montmeat 1)
      Ďalší výsledok: Slovinsko - Španielsko 1:3 (16, -20, -21, -18)

Hoci prvý bod premiérového slovenského vystúpenia patril favoritovi, Slováci začali nebojácne a Francúzov nikam nepúšťali ani po úvodnej oťukávačke. Zverenci trénera Phillippa Blaina si stále udržiavali tesný jednobodový náskok, ktorý síce narástol po druhom technickom oddychovom čase na dva body, no vzápätí sa modrému tímu podarilo zneškodniť ho. Najskôr po výbornej obrannej hre Červeň vydareným smečom znížil a vzápätí Diviš zaskočil hráčov galského kohúta sevrisom na zadnú čiaru, z ktorého bolo eso. Onedlho sa Přidalov kolektív ujal po prvý raz v zápase aj vedenia, no keď francúzsky servis nešťastne tečoval uskakujúceho Diviša Francúzi sa opäť upokojili a nakoniec set získali hoci od jeho polovice hrali bez dôležitého prvého nahrávača Pierra Pujola.

Druhý set mal podobné dramatické grády a aj priebeh. Dlhodobé, no tesné francúzske vedenie síce Slováci na čas opäť po druhom tajme otočili, no v koncovke im znova chýbalo šťastie a smolu zakončil Červeň podaním do siete.

Vyrovnaná partia pokračovala aj v záverečnom sete a scenár s "Les Bleus" udávajúcimi krok sa tiež opakoval. Koncovka dospela do najnapínavejšieho vyvrcholenia, bronzový tím Európskej ligy si proti stabilnému účastníkovi svetovky najskôr vytvoril až trojbodový náskok 19:16, no rovnako rýchlo oň aj prišiel a vicemjastri Európy z roku 2003 sa dostali na krok od hladkého víťazstva. Slováci sa ešte raz ale vzchopili a hoci pri prvom setbale rozhodcovia posúdili diskutabilný Červeňov servis ako aut, následne však Ogurčák nezaváhal a prihodil Slovákom prvý set na šampionáte.

Do štvrtého dejstva ale slovenská družina nastúpila nekoncentrovane a ešte pred prvým technickým tajmom umožnila súperom odskočiť na päť bodov. O akékoľvek vyhliadky na lepší výsledok prišla potom pri dlhočiznej šnúre nepríjemných podaní Antigu, ktorá poslala favorita do vyše desaťbodového úniku a rozhodla o francúzskom triumfe.

      Vladimír Přidal, tréner SR: "Očakávali sme, že nás v prvom zápase čaká veľmi ťažký súper. Prvé tri sety sme s ním napriek tomu hrali veľmi vyrovnanú V štvrtom sete sa naša hra rozpadla a tak som dal príležitosť hráčom z lavičky, aby mohli kľúčoví hráči odpočívať pred duelom so Slovinskom. V tomto roku sme už hrali s viacerými silnými družstvami, no s takým silným zatiaľ ešte nie."
      Philippe Blain, tréner Francúzska: "Bol to typický prvý zápas a aj v našej hre sa vyskytlo viacero chýb. Na úvod som však s naším výkonom a hlavne víťazstvom spokojný."
      Stephane Antiga, kapitán Francúzska: "Som šťastný, že sme dobre odštartovali v našom prvom zápase. Hrali sme dobre, ale aj Slováci sa predviedli skvelým blokom, servisom a celkovou hrou."
      Michal Masný, kapitán SR: "Hra v troch setoch bola dobrá, škoda toho štvrtého. Pokazilo to celkový dojem, ale aj zajtra je deň a ešte nás iba čakajú dôležité zápasy, ktoré musíme zvládnuť. Keď budeme predvádzať taký volejbal ako v tých troch setoch aj zajtra a v ďalší deň, určite bezpečne postúpime zo skupiny."
Tomáš Kmeť (najviac bodujúci slovenský reprezentant): "Bol to veľmi dobrý zápas proti favoritovi nielen našej skupiny, ale celého šampionátu. Prvé tri sety to bolo z našej strany veľmi dobré, súper nás však prevýšil najmä v obrane v poli. Niektoré lopty, ktoré Francúzi vychytali, boli neskutočné. Myslím, že práve to rozhodlo. Ak podáme taký výkon aj v piatok proti Slovinsku, máme šancu na víťazstvo. Keď chceme postúpiť, musíme Slovincov jednoznačne zdolať."
      Martin Sopko st., smečiar SR: "V prvom a druhom sete stačili dve-tri naše chybičky a viedli 2:0. V treťom to bolo znova všetko otvorené, ale teraz spravili tie chyby Francúzi a my sme ho so šťastím vyhrali. Štrvtý set nechápem, v začiatku sme si neprihrali, jeden útok nám odišiel a potom sme sa pomaly začali viezť."
      František Ogurčák, smečiar SR: "Bol to zápas, ktorý sme v pohode mohli vyhrať a vlastnými chybami sme si to pokazili. Francúzi nám ukázali ako sa vrcholový volejbal bez chýb a výbornou obranou v poli. Vôbec si neviem vysvetliť prečo sme štvrtý set zahrali tak, ako sme ho zahrali a bude ma to mrzieť ešte poriadne dlho."
      Branislav Skladaný, nahrávač SR: "Francúzi nepodali taký stopercentný výkon ako sme čakali, ale na druhej strane sa ukazuje to, že kto urobí viac chýb prehrá. Hlavne v koncovkách sa to ukázalo, lebo do stavu 20 sme hrali vyrovnané partie a potom sme spravili dve chyby a prehrali. Škoda."

Prehľad výsledkov v skupinách a tabuľky

Zdroj: SVF, SITANaspä?Technická podpora    Dizajn a programovanie: Millennium 000