Extraligu mužov vyhralo nečakane Nové Mesto

26. 04. 2007

Vytla?i?    Posla? e-mailom

Výbuch novomestskej radosti
po premenenom mečbale.

Finále mužskej volejbalovej extraligy sa skončilo prekvapením. Svoj prvý titul majstra Slovenska získala Cityfarma Nové Mesto. V Piatom finálovom zápase série hranej na štyri víťazstvá prehrávala na palubovke VKP Bratislava 0:2 na sety, ale vývoj zápasu otočila a zvíťazila 3:2 a na zápasy nečakane jednoznačne 4:1. V stretnutí o bronz vyhralo Humenné nad Prešovom 3:1 a v sérii vedie 3:2.

Extraliga mužov, finále, 5. zápas (hrá sa na 4 víťazné stretnutia):

VKP Bratislava - VK Cityfarma Nové Mesto nad Váhom 2:3 (19, 21, -22, -19, -14) - na zápasy 1:4, titul získalo Nové Mesto nad Váhom

VKP: Patúc, Pělucha, Husár, Begmenko, Kohút, Hollý, libero Hody (Roštár, Joščák, Vojkovič)
Nové Mesto: Ferenec, Minárik, Hruška, Barbierik, Beňa, Gábor, libero Ochodnický (Suja, Tomášik, Šujan)
za 112 minút, pred 800 divákmi rozhodoval Hodoň a Mokrý

Prvý bod síce získalo Nové Mesto, ktoré ešte viedlo aj 3:2, ale pri Pěluchovom a potom aj Husárovom podaní VKP ušiel súperovi na štyri body (8:4). Hostia mali po dobrom podaní policajtov problém v útoku, chýbali im Barbierikove body a náskok razantne hrajúcich obhajcov titulu narastal. Nové Mesto sa nevedelo nájsť, VKP hral pod tlakom, ale koncentrovanejšie a nekompromisne šiel za jasným ziskom prvého setu, dvakrát dokonca viedol o osem bodov.

Hosťom vyšiel nástup do druhého setu a po smečoch Barbierika a Beňu viedli 5:2. Zápas dostal nový náboj, Nové Mesto opäť bojovalo o titul a viedlo 11:8. VKP šnúrou troch bodov vyrovnal a po Hollého zásahu na sieti prvý raz viedol - 13:12. Miska váh sa znova naklonila na bratislavskú stranu, trochu pokoja na ihrisko vniesol aj skúsený striedajúci Roštár. VKP si udržiaval 2-3 bodový náskok a napokon získal aj druhý set, keď Patúcov smeč premenil druhý setbal.

Tretí set bol vyrovnaný od začiatku, chvíľami viedol Nosekov, chvíľami Kalného tím, o dva body prvý raz ušli až za stavu 10:12 hostia. Keď rozhodca Mokrý odpískal policajtom zlé postavenie, Cityfarma viedla už o štyri body - 16:12 a bola na najlepšej ceste vrátiť sa do zápasu. Hosťom zabrali bloky, atmosféra v hale viac žičila Novému Mestu a keď to viedlo 20:14, súboj smeroval do štvrtého setu. VKP síce znížil na 2 body, ale chybám sa nevyhol. Pri druhom setbale hostí podával nahrávač VKP Hollý do siete.

Zlé podanie a Beňov smeč do siete naprával Barbierik a prebudená Cityfarma získala v úvode štvrtého dejstva trojbodový náskok - 7:4. VKP kopil chyby, smeče smeroval do autov a strácal pôdu pod nohami. Aj spornú loptu za stavu 7:10, keď si prvý rozhodca Hodoň spočiatku nevšimol naznačovaný teč čiarového, prisúdili hosťom. Bojovalo sa nemilosrdne o každú loptu, Kalného zverencom sa však darilo viac a v hľadisku už dominovala zelená Nového Mesta, ktoré pred druhým tehcnickým oddychovým časom viedlo o 5 bodov. Zmätení policajti si už druhý raz pripísali zlé postavenie, Patúc z výšky smečoval do autu a Nosek poslal na palubovku za stavu 12:18 Vojkoviča. Nepomohlo. Cityfarma setový stav vyrovnala, aj keď využila až štvrtý setbal.

Dráma pokračovala piatym setom. Patúc začal podaním do siete. Bezmocnosť VKP sa zvyšovala, Nové Mesto viedlo 5:0 a bolo na najlepšej ceste za ziskom titulu. Lenže - domáci otočili a strany sa menili za stavu 8:7! Za stavu 8:8 pokazil Beňa podanie, ale Suja smečoval po čiare nekompromisne (9:9). Potom zložil loptu domáci Patúc, Barbierik smečoval do pásky (11:9), Minárik prvý raz vytĺkol bloky VKP, na druhý raz ho zastavili (12:10). Smeč Barbierika znížil, ale Husár vybojoval 13. bod. Opäť doťahoval Barbierik, ale Kohút vybojoval mečbal. Odvrátil ho - tretím bodom za sebou - Barbierik a po chaotickej výmene Nové Mesto vyrovnalo. Všetko sa zmenilo po Kohútovom smeči do autu - mečbal malo Nové Mesto a keď Begmenko smečoval do autu, Cityfarma získala prvý titul majstra.

Peter Kalný, tréner VK Cityfarma: "Možno sa nám to zdalo až príliš jednoduché, v hlavách mali hráči možnosť reparátu v domácom prostredí, kde si absolútne veria, navyše sme sa hodinu trápili s plachtiacim podaním súpera. Tajbrejk bol ako na hojdačke, čo sme si prehajdákali za stavu 5:0, to nám VKP vrátil, keď mal mečbal. Som na hráčov nesmierne pyšný. Nebola to jednoduchá sezóna, mali sme v nej aj krízu, keď nebolo na výplaty, prekonali ju však zvýšeným úsilím. Klobúk dolu. Družstvo ukázalo absolútnu morálnu silu, vyhrať nad VKP vo finále 4:1 a dvakrát na jeho ihrisku, to o niečom svedčí."

Noví slovenskí šampióni už aj so zlatými "závažiami" na krkoch.

O 3. miesto, 5. zápas

VK Chemes Humenné - VK PU Prešov 3:1 (15, 20, -20, 20) - stav série 3:2
101 min, rozhodovali: Höger a Savka, 520 divákov
Chemes: Kašper 7, Matta 2, Hriňák 17, Pollák 7, Tholt 22, Ondrušek 17 - libero Vajda (Jakubov, Mikula 3). Tréner R. Vlkolinský.
PU: Soták 1, Škvarek 3, Mikita 6, Javorčík 12, Sopko 25, Gešperík 7 - libero Váhovský 1 (Kapráľ 2, Barlík 1, Varchola 2, Feňo 1). Tréner R. Chudík.

Chemesáci vstpúpili do stretnutia famózne, lebo v prvom sete vyprodukovali iba tri vlastné chyby (dva smeče do autu a jeden pokazený servis). Prehrávali 0:1, no pri servise Mattu otočili na 3:1, získali trojbodový náskok, ktorý síce hostia stiahli na 9:8, ale následne už bolo 12:8 po dvoch útokoch Hriňáka. Druhý technický time-out 16:10 bol výsledkom kvalitnej humenskej hry v útoku, výbornej prihrávky, ktorá prakticky odstavila na sieti hostí. Od stavu 19:12 náskok rýchlo narastal (24:13), pričom domáci využili zásluhou Tholta až tretí mečbal.

Aj druhé dejstvo sa začalo lepšie pre celok zo Šariša (2:4), ale servis Tholta znamenal obrat 5:4 a po sérii (6:1) odchádzali celky k time-outu za stavu 8:5. Hostia nedokázali zásluhou dobrej chemesáckej obrany podloženej kvalitným servisom položiť loptu, stav bol síce tesný 16:14, no po bloku Kašpera a zlom útoku Škvareka sa náskok chemesákov zvýšil (19:14), čo prinútilo trénera Chudíka k zmene nahrávača (Soták - Feňo). Hostia sa chytali slamky za stavu 22:20, no viac bodov v sete už nezískali. Druhé dejstvo ukončilo dovtedy takmer neomylný Tholt.

Tretí set bol spočiatku vyrovnaný (10:10), na palubovku prišli hosťujúci Varchola i Kapráľ a táto zmena akoby domácich vyviedla z rytmu. Prvýkrát prehrávali pri technickom time-oute (12:16), robili veľa nevynútených chýb, na druhej strane sa uchytil Sopko a razom bol stav 14:22. Domáci síce bojovali, dvoma útokmi Tholta i esom Kašpera stiahli náskok na 18:22, dokonca ešte o bodík na 20:23, ale záver si Prešov ustrážil, set ukončil Javorčík esom.

Štvrté dejstvo sa rozhodlo už v prvej polovici. Od stavu 3:3 pri servise Polláka chemesáci odskočili na 6:3, postupne na 10:4 a tento náskok si držali (14:10). Chyby hostí znamenali, že dráma sa konať v piatom zápase o 3. miesto nebude (20:13) a po akcii dvoch najlepších hráčom na palubovke (Tholt vytĺkol bloky o Sopka) sa zrodilo prvé víťazstvo domáceho celku v sérii.

Zemplínsko-šarišské volejbalové derby bolo v tejto sezóne zatiaľ doménou hostí. Až do štvrtka, keď na siedmy pokus prelomili túto bariéru chemesáci. V Slovenskom pohári prehrali volejubalisti spod Vihorlatu doma 0:3, v odvete vyhrali vonku 3:2. Prešovčania začali boj o 3. miesto dvoma víťazstvami na humenskej palubovke 3:0 a 3:1, no domáci dvojzápas nezvládli (2:3 a 0:3) a tešili sa humenskí hostia. Až teraz sa v derby mohli tešiť aj diváci.

Richard Vlkolinský, tréner Humenného: "Spokojný som najmä s úvodom stretnutia. Takmer vôbec sme nerobili chyby a súpera sme prakticky k ničomu nepustili. Vtedy nebolo veľmi čo riešiť... Prišla však zmena, Prešov prestriedal, vyviedol nás z rytmu a výsledkom bola strata setu. O tom však zápasy sú. Vyhrali sme dôležitý zápas, vedieme, chceme sériu ukončiť hneď na palubovke súpera."
Rostislav Chudík, tréner Prešova: "Súper predviedol taký výkon, aký som očakával hneď na začiatku série. Prvé dva zápasy, ktoré sme v Humennom vyhrali boli pravdepodobne znakom útlmu súpera, lebo Chemes má konsolidovaný tím. Dnes robili podstatne menej chýb, my sme sa dostali pod tlak, ktorý sa nás drží vlastne od prehratého tajbrejku v treťom zápase série. Mohli sme viesť 3:0 na zápasy, teraz prehrávame 2:3 a vo výhode je súper. Verím však, že chlapci zdvihnú hlavy a my sa ešte do Humenného vrátime."